Czym jest i jak osiągnąć sukces w e-commerce?

Pojęcie e-commerce jest w kraju nad Wisłą coraz bardziej popularne, żeby nie powiedzieć – oklepane. Odniesienie sukcesu w tej branży nikogo już nie dziwi. Zwłaszcza, że chyba już każdy korzystał, bądź aktualnie korzysta z rozwiązań, jakie niesie ono ze sobą. Niestety często dochodzi do nadużycia tego pojęcia, wynikającego przede wszystkim z braku elementarnej wiedzy na jego temat.

Gospodarka z wykorzystaniem Internetu

Istnieje mnóstwo internetowych narzędzi, które pracują na zasadach e-commerce. Możemy stworzyć blog e-commerce, oprogramowanie e-commerce, a także… bankowość e-commerce. Wszystkie te pojęcia opierają się na jednej, prostej zasadzie – gospodarce internetowej.

 

I nie chodzi tu wyłącznie o to, że w wolnym tłumaczeniu e-commerce jest właśnie… gospodarką internetową. Można powiedzieć, że jest to ogół narzędzi, wykorzystywanych do zarabiania w internecie. I to na różne, często nawet niezdefiniowane metody.

Blog e-commerce, a może… sklep internetowy?

Prowadząc blog e-commerce, możemy zarabiać na dużej ilości odsłon, udostępniając dobre i treściwe artykuły. Oprogramowanie tego typu pomoże nam z kolei sprzedawać własne produkty w Sieci. Wreszcie, za pomocą zintegrowanych i wielokanałowych, bankowych systemów e-commerce, możemy realizować płatności, przelewać pieniądze a nawet autoryzować transakcje za pomocą wielu zaawansowanych, wielopłaszczyznowych metod.
Idea ta jest zaprzeczeniem teorii, lansowanej zresztą przez wiele osób, w której narzędzia wykorzystujące gospodarkę internetową przypisuje się wyłącznie do grupy programów obsługujących sklepy internetowe. W rzeczywistości pojęcie to jest znacznie szersze i – jak na dzisiejsze realia – stało się czymś autentycznym i niezwykle naturalnym.

Rodzaje e-commerce

Systemy wykorzystujące ideę gospodarki internetowej mogą występować w czterech modyfikacjach, których decydującym kryterium jest relacja przedsiębiorcami i konsumentami.

  • B2B (business-to-business) – to pierwszy rodzaj transakcji biznesowych, zawieranych pomiędzy dwoma (lub kilkoma) przedsiębiorcami.
  • B2C (business-to-consumer) – to wszystkie transakcje, zawierane pomiędzy przedsiębiorcą a konsumentem,
  • C2C (consumer-to-consumer) – to wszystkie transakcje, zawierane pomiędzy klientami (konsumentami),
  • C2B (consumer-to-business) – to rzadko występujący model e-commerce, obejmujący transakcje między konsumentem a przedsiębiorcą.

Jak osiągnąć sukces w e-commerce?

  • Chcąc osiągnąć sukces w e-commerce, należy pamiętać o kilku istotnych krokach, jakie należy przedsięwziąć.
  • Odnalezienie własnego pomysłu na biznes. Najlepiej, jeśli będzie to biznes niszowy, będący jednocześnie pasją.
  • Wygląd strony – nieważne, jakie usługi (bądź produkty) są udostępniane. Ważne, żeby odbywało się to w oparciu o prosty i przejrzysty interfejs!
  • Logo i nazwa, które przyciągają i wpadają w pamięć.
  • SEO, czyli optymalnie wykorzystany potencjał, jaki niesie ze sobą pozycjonowanie.
  • Marketing, który jest niezbędny by wypromować realizowane w ramach e-commerce usługi.
  • Dostępność na różnych urządzeniach (responsywność strony).
  • Odpowiedni content, przyciągający odbiorców i budujący pozytywny obraz marki.

Podsumowując, e-commerce stało się częścią życia i czymś więcej, niż tylko handlem w internecie. Czy warto wykorzystać jego potencjał? Z pewnością tak!

Dodaj komentarz