Dbajmy o stopy, by były zdrowe

Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy należy dbać wyjątkowo troskliwie o zdrowie całego ciała. Szczególnie narażone w tym okresie na choroby i uszkodzenia są nasze stopy, które przez zimne miesiące są skrzętnie ukryte przed światem zewnętrznym i świeżym powietrzem w szczelnie zapiętych butach. Odpowiednie kosmetyki ochronne powinny zapewnić właściwą ochronę i zdrowy wygląd naszym stopom.

Ochrona Scholl

Najlepszymi kosmetykami do pielęgnacji stóp są dostępne na rynku produkty Scholl, których właściwości pozwalają na odpowiednią regenerację oraz pielęgnację skóry, palców i paznokci. Jest to szczególnie ważne, ponieważ nasze stopy każdego dnia wykonują ciężką harówkę, z czego w ogóle nie zdajemy sobie sprawy lub po prostu to bagatelizujemy. Dociera to do nas dopiero wówczas, gdy z każdym krokiem ból jest nie do zniesienia.

Najczęstsze dolegliwości

Choroby stóp mogą przybierać bardzo różne postaci i odmiany oraz mogą powstawać z różnych przyczyn i czynników. Według specjalistów marki Scholl, najczęstszymi dolegliwościami na jakie cierpią nasze stopy są, m.in.:

  • tak zwana „Stopa Atlety” – jedna z odmian grzybicy skóry stóp,
  • grzybica paznokci – jedna z najczęstszych dolegliwości paznokci,
  • halluksy – kościsty guz, zazwyczaj u podstawy dużego palca stopy,
  • odciski – kolejna najczęstsza dolegliwość,
  • palce młotkowe – deformacja palca stopy na kształt szpona,
  • pęcherze – dość częsta przyczyna dolegliwości,
  • potliwość stóp – powoduje wydzielanie brzydkiego zapachu stóp,
  • wrastające paznokcie – krawędź bądź róg paznokcia rośnie ku dołowi i wrasta w skórę palca stopy,
  • zrogowacenia – mogą powodować różne dolegliwości i uczucie pieczenia,
  • żółte i przebarwione paznokcie – psują estetykę stóp oraz mogą być objawem problemów zdrowotnych;

Jak dbać o stopy?

To tylko niektóre z chorób i dolegliwości, które mogą dotknąć nasze stopy. Aby w przyszłości uniknąć większości z nich, trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad. Po pierwsze, należy systematycznie dbać o higienę i pielęgnację stóp. Po drugie, powinno się stosować odpowiednie kremy do stóp, plastry na odciski, jeśli takowe się pojawiają, oraz sztyfty odpowiednio dobrane do potrzeb. Po trzecie, systematyczna higiena kosmetyczna, a więc wykonywanie dokładnego pedicure usuwającego narastający zrogowaciały naskórek ze stóp. Po czwarte, noszenie odpowiednich skarpet z tworzyw naturalnych oraz obuwia wykonanego z materiałów pozwalających oddychać naszym stopom.

Z uwagi na to, że skóra stóp nie posiada gruczołów łojowych, natomiast jest wyposażona w wiele gruczołów potowych, bardzo często jej powierzchnia ulega wysuszeniu oraz ma jednocześnie skłonności do pocenia się. Mając na uwadze to, jak ciężką pracę wykonują nasze stopy, normalne jest również to, że są one o wiele częściej narażone na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, jak: otarcia czy odciski. Dlatego też tak ważna jest profilaktyka oraz systematyczna higiena.

Dodaj komentarz