Jak zwalczyć uzależnienie

Uzależnienie – czym jest i czym się objawia

Uzależnić można się od wszystkiego. Niektórzy ludzie mają większe predyspozycje do tego by poddawać swoje życie pewnym schematom. W momencie gdy zaczynamy poświęcać coraz więcej czasu na daną czynność i gubimy przy tym poczucie czasu możemy podejrzewać że coś się dzieje. Uzależnienie może więc dotyczyć wszystkiego np.: sprzątania, narkotyków, zakupów, jedzenia, palenia czy alkoholu. Wszystko zależy od tego, jak mocno związani jesteśmy z daną czynnością lub rzeczą. Uzależnienie więc, jest nabytą potrzebą, często o bardzo silnym natężeniu, które pcha do jak najszybszego jej zaspokojenia. Można wyróżnić dwa rodzaje uzależnień
•    uzależnienia psychologiczne,
•    uzależnienie fizyczne.
Każdy typ uzależnienia można leczyć. Wymaga to jednak bardzo dużej pracy nie tylko osoby uzależnionej, ale także jej bliskich.

Jak leczyć uzależnienie

Uzależnienia psychiczne i fizyczne są ściśle ze sobą powiązane. By leczenie uzależnienie fizycznego miało skutek trzeba rozpocząć leczenie od źródła problemu –  czyli od psychiki. A pierwszym krokiem jest uświadomienie osobie uzależnionej faktu, że ma problem z daną używką lub czynnością. Bez świadomości osoby chorej o powadze jej problemu, leczenie uzależnienia jest bezcelowe.
Zaprzeczenie to pierwsza rzecz jaka pojawia się w trakcie prób uświadomienia o problemie. Wszystkie uzależnione osoby zawsze myślą, że mogą przestać wtedy gdy będą chciały. Jeśli ktoś zarzuca im, że są uzależnione, automatycznie zaprzeczają to twierdzenie. Terapie grupowe, jakie mają miejsce w ośrodkach odwykowych, mają bardzo pozytywny wpływ na osobą, która na taką sesję trafia. Zobaczenie, że inne osoby maja podobne odczucia, kłopoty, objawy, problemy i postrzeganie świata tworzą osobie chorej pole do autorefleksji.

A co z rodziną

Schemat zachowywania większości rodzin osób uzależnionych jest podobny. Osoba taka jest jak balon w pomieszczeniu. Wpadając w cug zaczyna rosnąć i przyciska wszystkich swoich bliskich do ścian i podłogi, nie dając im możliwości ruchu, ani pomocy. Później powietrze z tego balona uchodzi i rozciągnięty osiada na podłodze, a rodzina zaczyna się do niego schylać, podnosić, sprzątać, czyścić, cucić czy nawet reanimować.
Najlepszym zachowaniem dla rodziny w takiej sytuacji jest tzw. twarda miłość. Członkowie rodziny powinni przerwać tą mydlaną bańkę udawania, że nic się nie stało, że to był ostatni raz… Rodzina może podjąć się terapii lub edukacji w tym zakresie razem z osobą uzależnioną.

Nie ma jednoznacznej metody na wyleczenie uzależnienia. Wszystko jest w rękach osoby chorej. Terapie uświadamiają osobom poziom ich choroby i pomagają wyjść z nałogu. Wszelkie mity, że uzależnienie można pokonać w domowym zaciszu są bardzo mało prawdopodobne, dlatego warto skierować naszą bliską osobę do odpowiedniego ośrodka.

Artykuł powstał przy współpracy z http://www.drogadodomu.info

Dodaj komentarz