Kominek. Efektowny i funkcjonalny element wyposażenia wnętrza

Dla wielu osób kominek to obowiązkowy element salonu. Nie tylko podkreśla charakter aranżacji, ale też pozwala stworzyć wyjątkową atmosferę, szczególnie w zimowe wieczory. Jednak kominek to nie tylko efektowna część wystroju wnętrza, to również praktyczne urządzenie, które może być dodatkowym źródłem ciepła.

Wykonany ze stali lub żeliwa wkład kominkowy, bardzo szybko się rozgrzewa, emitując nadmiar ciepła. Natychmiast jest to odczuwalne w pomieszczeniu, w którym urządzenie jest zainstalowane. Czasami część ciepła może dotrzeć do pobliskich pomieszczeń, zwłaszcza gdy salon jest pomieszczeniem otwartym. Istnieje jednak możliwość szerszego wykorzystania kominka dodatkowego źródła ciepła rozprzestrzeniającego się również na inne, dalej od salonu położone pomieszczenia. Jakie może być ogrzewanie kominkowe?

Obudowa akumulująca ciepło

Zapewne wiele osób ma w pamięci piece kaflowe, które po wygaszeniu płomienia jeszcze długo oddawały do pomieszczenia nagromadzone ciepło. Dawniej były głównym źródłem ciepła, obecnie występują w nieco bardziej nowoczesnej formie jako dodatkowy system grzewczy. Kominek z tzw. obudową akumulującą ciepło to specjalny rodzaj konstrukcji tworzonej wokół wkładu. Taka obudowa wznoszona jest z cegieł szamotowych, które następnie okłada się kaflami. Dzięki temu ciepło emitowane przez nagrzany wkład zatrzymywane jest wewnątrz i stopniowo przekazywane do pomieszczenia.

Kominek z płaszczem wodnym

Dostępne są specjalne modele wkładów kominkowych z tzw. płaszczem wodnym, które swoim działaniem przypominają kocioł grzewczy. Wyposażone w wymiennik ciepła służący do podgrzewania wody mogą pracować jako niezależne źródło ciepła lub we współpracy z wodną instalacją grzewczą. Gdy w kominku pali się ogień, emitowane ciepło ogrzewa krążącą w c. o. wodę, która następnie jest kierowana do grzejników we wszystkich pomieszczeniach objętych systemem.

Dystrybucja Gorącego Powietrza

Za pomocą kominka można ogrzewać cały dom. Dzięki DGP ciepło nie jest oddawane tylko do salonu, lecz dystrybuowane do wszystkich pomieszczeń objętych systemem – poza kuchnią i toaletą, gdzie ze względu na obieg powietrza nie zaleca się stosowania tego rozwiązania. Jak wiadomo, powietrze do wnętrza obudowy przedostaje się znajdującą się jej w dolnej części kratką wlotową. Krążąc wokół rozgrzanego wkładu, nagrzewa się, staje się lżejsze, wobec czego unosi się ku górze, gdzie znajduje się okap z wlotami do przewodów skierowanych do pozostałych pomieszczeń w domu. W zależności od kondygnacji, wyloty przewodów zlokalizowane mogą być w ścianach, suficie lub podłodze.

W zależności od wielkości powierzchni użytkowej domu, a zatem odległości poszczególnych pomieszczeń od salonu GDP może funkcjonować w oparciu o grawitacyjną wymianę powietrza lub z wykorzystaniem wentylatora.

Dodaj komentarz