granulacja

Na czym polega proces granulacji?

Procesy granulacji są wykorzystywane powszechnie w bardzo wielu dziedzinach gospodarki. W wielu branżach potrzebne są materiały, które na pewnym etapie produkcji przyjmują postać drobnoziarnistą. W poniższym artykule wyjaśniamy, w jaki sposób przebiega proces granulacji z wykorzystaniem kotłów bębnowych.

Czym jest granulacja?

Na początek warto wyjaśnić czym jest granulacja. Granulacja (określana również mianem aglomeracji, peletyzacji lub grudkowaniem) to łączenie bardzo drobnych cząsteczek substancji, takich jak na przykład pyły lub proszki w większe grudki, nazywane granulami.

Granule mają większą wytrzymałość mechaniczną, nadal jednak możemy wyróżnić w nich wyraźne ziarna pierwotnego materiału.

granulacja

Granulację stosuje się z rozmaitych powodów. Może być to związane na przykład z chęcią ograniczenia strat materiałowych, które wystąpiłyby na skutek pylenia lub niekontrolowanego zbrylenia i przywierania materiałów. Poprzez granulację można również wyeliminować ryzyko wdychania pyłów i eksplozji. Granulacja powoduje, że poszczególne materiały łatwiej się rozpuszczają (z tego powodu jest bardzo chętnie stosowana w chemii gospodarczej).

W jaki sposób przebiega proces granulacji z wykorzystaniem bębnów obrotowych?

Do procesu mokrej granulacji wykorzystywane są bębny obrotowe. Dla przebiegu procesu kluczowe znaczenie mają zjawiska, które przebiegają na granicy faz pomiędzy zastosowanym medium i nawilżonym surowcem. W zależności od tego, jakie medium zostanie wykorzystane w procesie granulacji i w jaki sposób będzie odbywał się ruch przesypowy, istnieje możliwość uzyskania granulatu o różnej ziarnistości. Aby uzyskać zgodną z oczekiwaniami ziarnistość granulatu, konieczne jest odpowiednie zaprojektowanie cząsteczki, ustalenie parametrów złoża oraz cieszy wiążącej, jak również parametrów procesowych (granulator i warunki procesowe).

Bębny obrotowe marki Tessa

Wśród dostępnych na polskim rynku technik granulacji warto zwrócić uwagę na bębny obrotowe marki Tessa. To bębny, które doskonale sprawdzają się nie tylko w procesie granulacji materiałów, ale i mogą być wykorzystywane do ich suszenia oraz chłodzenia. To sprawia, że znajdują szerokie zastosowanie w wielu branżach. Przede wszystkim wykorzystywane są przy produkcji minerałów, nawozów i granulatów, a także przy przetwarzaniu substancji pylistych i odpadów przemysłowych. Bębny obrotowe marki Tessa mogą być wykorzystywane w połączeniu z suszarnią obrotową lub wibracyjną suszarnią fluidalną, które wspomagają proces suszenia.

Dodaj komentarz