quinoa

Quinoa czy płatki owsiane

Każdy z nas chciałby być zdrowy i jest to możliwe, jednakże konieczne jest wprowadzenie dobrze zbilansowanej diety opartej jak najmniej przetworzonych produktach. Te rafinowane niestety nie mają dla nas żadnej wartości i mogą wręcz szkodzić. Białe pieczywo, tradycyjne makarony czy płatki kukurydziane można zastąpić produktami z owsa czy też komosą ryżową. Dlaczego warto?

Co przemawia za tym, aby jeść quinoa?

Zarówno płatki owsiane, jak i quinoa są produktami cieszącymi się coraz większą popularnością. Z obu tych produktów można przygotować smaczną i sycącą owsiankę, dodając do niej ulubionych dodatków w postaci owoców/orzechów/miodu/masła orzechowego/wiórków kokosowych/kakao. Pod względem składu aminokwasowego komosa ryżowa biję na głowę tradycyjną owsiankę, gdyż jest źródłem pełnowartościowego białka. Jak najbardziej może zatem stanowić zdrowy substytut dla ryżu, makaronu, kaszy czy soi. Świetnie sprawdza się zarówno na diecie bezmięsnej i bezglutenowej, jak również paleo czy dla sportowców. Oprócz wysokiej zawartości białka, komosa ryżowa odznacza się sporą zawartością witamin i minerałów. Spożywanie tego pseudo zboża przyczynia się do usprawnienia perystaltyki jelit, przyśpieszenia metabolizmu, redukcji zaparć i zmniejszenia ryzyka wystąpienia nowotworów żołądka/jelita grubego. Składniki zawarte w komosie ryżowej przyczyniają się do wzmocnienia odporności oraz posiadają właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. W roślinie tej nie brakuje również antyoksydantów, które wymiatają wolne rodniki odpowiedzialne za procesy starzenia się naszych komórek. Ponadto włączenie do menu ryżu peruwiańskiego sprzyja wzmocnieniu zębów i kości oraz usprawnieniu układu nerwowego i krwionośnego.

quinoa

Powody dla których warto jeść płatki owsiane

Płatki z owsa uznawane są przez wielu dietetyków za najzdrowszy rodzaj płatków. Do dyspozycji mamy płatki zwykłe, górskie i błyskawiczne. Najlepszą opcją pod względem wartości odżywczej są płatki zwykłe. Te błyskawiczne niestety są najbardziej przetworzone, dlatego też zawierają mniej cennych dla naszego organizmu składników. Można je jednak spożywać bez gotowania, dlatego też ich przygotowanie jest znacznie szybsze. Płatki z owsa obfitują w witaminy i minerały. Spożywając płatki z owsa, można dostarczyć organizmowi magnezu, wapnia, fosforu, cynku, żelaza, potasu, kwasu foliowego, selenu, miedzi, manganu oraz witamin z grupy B. Zwierają one nie tylko cenne białko, ale i niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu nienasycone kwasy tłuszczowe. Dzięki spożywaniu płatków owsianych można zatem usprawnić pracę mózgu i wspomóc swój układ hormonalny. Okazuje się także, że spożywanie płatków owsianych sprzyja redukcji poziomu cholesterolu we krwi, wspomaga oczyszczanie się organizmu z toksyn, usprawnieniu procesu trawienia, stabilizacji poziomu cukru we krwi i zmniejszeniu ryzyka wystąpienia cukrzycy. Co więcej, zgodnie z wynikami badań, substancje zawarte w płatkach owsianych zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób sercowych i nadciśnienia.

Dodaj komentarz