Suszarnie bębnowe niezastąpione w wielu gałęziach polskiego przemysłu

Suszarnie bębnowe to najbardziej uniwersalne urządzenia dostępne obecnie na rynku, dzięki którym możliwe jest bardzo wydajne suszenie wszelkiego rodzaju materiałów na skalę przemysłową.

Szerokie zastosowanie

Suszarnie bębnowe znajdują swoje zastosowanie w różnych gałęziach gospodarki, w tym m.in. w przemyśle chemicznym, wydobywczym, farmaceutycznym, w produkcji materiałów budowlanych, a także w wyrobie odpadów komunalnych oraz przemysłowych.
Suszeniu za pomocą urządzeń bębnowych mogą być poddawane różnego rodzaju materiały, w tym m.in. mokre trociny potartaczne, zrębek drzewny oraz torf, które po dalszej obróbce mogą zostać przetworzone na przykład na drzewny brykiet opałowy, będący ekologiczne i odnawialne żródło efektywnej energii. Obrotowe suszarnie bębnowe służą również do suszenia materiałów sypkich oraz granulowanych (np. piasek, nawozy wapniowe, kruszywa, zboża, itp.). Używa się ich również do suszenia i przerobu na mączkę pasz zielonych (np. trawa, lucerna, koniczyna, itp.), a także takich materiałów, jak np. wytłoki buraczane, odpady rybne i mięsne stanowiące element mączki paszowej.

Suszarnie bębnowe stosuje się do wyrobu surowców spożywczych oraz kosmetycznych. Są używane do suszenia z roztworów, zawiesin oraz emulsji również tych o właściwościach kleistych, a także do suszenia witamin, protein, napojów w proszku, odżywek dla dzieci, produktów czekoladowych, gumy arabskiej oraz mydła kosmetycznego.

Sposób działania

Materiał poddawany suszeniu trafia do bębna za pomocą podajnika połączonego ze ślimakiem dozującym oraz łącznika załadowczego. Proces suszenia materiału odbywa się w wyniku ruchu obrotowego bębna, który powoduje rozprzestrzenianie się materiału po całej powierzchni urządzenia i jego przemieszczanie w kierunku wylotu bębna. Materiał zostaje poddany suszeniu w wyniku bezpośredniego oddziaływania gorącego powietrza oraz gazów spalinowych. Wysuszony materiał, dzięki promieniowemu wentylatorowi suszarni, przekierowany zostaje do komory rozładowczej, gdzie za pomocą ślimaka wysypowego, kierowany jest na zewnątrz urządzenia.

Najważniejsze elementy konstrukcyjne

Suszarnie bębnowe w swojej konstrukcji posiadają tzw. walczaki, które znajdują się na pierścieniach tocznych osadzonych na dwóch grupach łożysk. Walczaki są wprawiane w ruch obrotowy przez silnik o napędzie elektrycznym, przekładnię zębatą oraz falownik, który jest odpowiedzialny za regulowanie prędkości obrotowej urządzenia. Inne elementy konstrukcyjne suszarni bębnowej, to m.in. ułożyskowanie nośne i nośno-oporowe, napęd, komora zasypowa, komora spalania, a także palnik i komory wysypowe.

Dodaj komentarz