Technika prowadzenia samochodu we mgle

Prowadzenie samochodu w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Ograniczona widoczność sprawia, że kierowca ma duże trudności w orientowaniu się w sytuacji na drodze. Dlatego trzeba pamiętać o prawidłowej technice i zasadach prowadzenia samochodu we mgle.

Mgła może pojawiać się powoli, stopniowo ograniczając widoczność, ale może również obejmować określony odcinek drogi, na który samochód właśnie ma wjechać. W pierwszym przypadku kierowca w miarę gęstnienia mgły będzie dostosowywał się do zmieniających się warunków, podczas gdy w drugim powinien to zrobić zanim wjedzie w biały obłok.

Prędkość, odległość, wyprzedzanie

W przypadku jazdy we mgle najważniejsze jest dostosowanie prędkości do warunków na drodze. Im gęstsza jest mgła, tym mniejszy odcinek drogi jest widoczny. W związku z tym należy przyjąć taką prędkość jazdy, która pozwoli na bezpieczne hamowanie właśnie na tym widocznym dystansie. Jadąc we mgle, należy zwracać szczególną uwagę na utrzymywanie bezpiecznej odległości między pojazdem jadącym z przodu. W takich warunkach należy dobrze się zastanowić, czy warto wyprzedzać. Widząc zaledwie niewielki odcinek drogi, nie ma pewności, czy z mgły nagle nie wyłoni się pojazd z nadjeżdżający z naprzeciwka.

Światła przeciwmgłowe

Widoczność we mgle mogą poprawić światła przeciwmgłowe. Kierowca może włączyć tylne przy widoczności ograniczonej do 50 metrów. Ponieważ są one na tyle mocne, że przebijają się przez gęstą mgłę, trzeba mieć na uwadze, iż mogą oślepiać innych kierowców, jadących za pojazdem. Dlatego też, w chwili poprawy przejrzystości powietrza wraz z ustępowaniem mgły, należy wyłączyć tylne światła. W przypadku przednich świateł przeciwmgłowych wymóg ten nie obowiązuje, co oznacza, że kierowca może stosować je we mgle, bez względu na stopień przejrzystości powietrza.

Światła przeciwmgłowe nie tylko mają odpowiednią barwę i natężanie, ale też skierowane są tak, iż dokładnie oświetlają strategiczne miejsca, jak nawierzchnię drogi oraz pobocze.

Światła drogowe

W przypadku braku świateł przeciwmgielnych, zgodnie z przepisami, kierowca jest zobowiązany do włączenia świateł mijania, które również w pewnym stopniu poprawiają widzialność. Ze względu na natężenie są w stanie przebić się przez gęsty opar, umożliwiając orientację w sytuacji na drodze.
Jeśli mgła występuje nocą, wówczas należy włączyć światła drogowe, które jednak nie sprawdzają się w bardzo gęstej mgle. Wynika to z tego, że ich światło, nie przebija przez mgłę, ale się w niej rozprasza sprawiając, że mgła wygląda na jeszcze gęstszą. Tym sposobem kierowca nie jest w stanie określić sytuacji na drodze, ponieważ przed samochodem widoczna jest wówczas wyłącznie biała gęsta chmura.

Jazda w gęstej mgle wymaga wzmożonej koncentracji, dokładnego obserwowania tego, co dzieje się wokół, ale też nasłuchiwania. Nie tylko światła mogą być sygnałem o ruchu pojazdów na drodze, ale też dźwięk silnika. Ponadto, zawsze należy dokładnie przemyśleć każdy manewr (hamowanie, przejazd na skrzyżowaniach, wyjazd na drogę główną), aby uniknąć niebezpiecznej sytuacji. Nie tylko kierowca powinien zwracać uwagę na sytuację na drodze, ale również pasażerowie, jeśli towarzyszą mu w podróży.

Źródło informacji: http://www.safter.pl/

Dodaj komentarz