Wizualizacja? A co to takiego?

Coraz częściej spotykamy się z terminem wizualizacji. W sklepach budowlanych, w mediach, niemal wszędzie można usłyszeć o tym terminie. Czym tak naprawdę jest ta cała wizualizacja i do czego może służyć?

Wizualizacje stanowią komputerowy branż różnego rodzaju miejsc, budynków, wnętrz czy nawet postaci. Jest to nic innego jak stworzony przez grafika model przedstawiający otaczający nas świat. W dzisiejszych czasach z tego typu technologii korzysta niemal każdy projektant wnętrz, architekt czy nawet rzeźbiarz. Mogą oni ocenić na ekranie monitora efekty swoich przyszłych prac.

Człowiek postrzega świat różnymi zmysłami, ale najszybciej trafiają do niego przekazy wzrokowe. Stąd tak ogromne zainteresowanie wizualizacją trójwymiarową. Profesjonalne programy graficzne pozwalają na stworzenie modelu istniejących obiektów, jak również tych dopiero planowanych. Pozwalają zobaczyć efekt końcowy inwestycji jeszcze przed jej rozpoczęciem. Klienci uzyskują tym samym możliwość wprowadzania zmian oraz obserwacji ich następstw jeszcze w procesie projektowania. Mogą uniknąć dzięki temu kosztownych modyfikacji w przyszłości.

Studia projektowe oferują również możliwość wykonania animacji nazywanej „wirtualnym spacerem”. Pozwala ona na poruszanie się wewnątrz modelowanego obiektu z perspektywy ludzkiego wzroku. Do sterowania kierunkiem ruchu używa się zazwyczaj klawiatury, lub kursora myszy komputerowej. Dzięki tego typu animacjom klienci mogą naocznie ocenić sposób rozmieszczenia pomieszczeń w swoim budynku.

Oprócz podstawowych funkcji, programy do wizualizacji, umożliwiają również tworzenie wirtualnych modeli oświetlenia. Oznacza to, że grafik może zaprezentować klientowi np. nocne oświetlenie jego domu czy ogrodu. Możliwe jest również imitowanie oświetlenia słonecznego, zależnego od takich wartości jak pora dnia czy położenie geograficzne budynku.

Ci wszyscy, którzy twierdzą, że koszty wykonania wizualizacji są zbyt wysokie, powinni wziąć pod uwagę, że gdyby nie ona, to musieli by zainwestować sporo pieniędzy oraz własnej pracy w dokonywanie zmian już po zakończeniu budowy.

Dodaj komentarz