Wskazówki podczas zakładania warzelni restauracyjnej

W większości z polskich miast działa kilka restauracji, które oferują prawie identyczne produkty. W związku z tym ciężko jest zachęcić klienta do skorzystania właśnie z naszej oferty. Warto mieć to na uwadze, kiedy będziemy próbować wyróżnić się na rynku. Czasem, zamiast bawić się w istniejącej ofercie, warto pomyśleć o czymś, co naprawdę będzie innowacyjne.

Jak zostać zauważonym?

Wiemy już, że samo menu to za mało. Dlatego ciekawym pomysłem byłaby na przykład warzelnia restauracyjna. Zdajemy sobie sprawę, że wiele osób łapie się teraz za głowę, ale niepotrzebnie. Oczywiście, jest to niewątpliwie bardzo duży wydatek, ale powinno go się traktować jako inwestycję, która z czasem na pewno się zwróci.

Mamy już pomysł na to, jak zwrócić uwagę klientów, więc można przejść do jego realizacji. Najprościej byłoby zakupić gotowy sprzęt piwowarski, ale nigdy nie mamy pewności, czy sprawdzi się on w naszym lokalu. Dlatego też urządzenia do produkcji piwa muszą być dobrze dobrane do rozmiaru konkretnego miejsca. Trzeba o tym pamiętać, nim jeszcze złożymy zamówienie, ponieważ potem ciężko będzie to wszystko cofnąć.

Linia produkcyjna do warzenia piwa

Produkcja piwa nie jest prosta, a do tego wymaga specjalnych narzędzi. Podstawowym są kadzie warzelnicze, które określa się często jako fermentatory. To właśnie w nich powstający trunek spędza sporo czasu. Piwo, podobnie jak wino – dojrzewa. Dlatego kolejnym sprzętem, o którym trzeba pomyśleć, są kadzie leżakowe. To w ich wnętrzu gotowy alkohol spędza naprawdę najwięcej czasu.

Gotowy produkt można oczywiście butelkować, ale lepszym rozwiązaniem będzie podawanie go bezpośrednio z kadzi. Klienci będą wtedy czuli, że na pewno dany produkt powstał u nas, a nie otrzymał okolicznościową naklejkę.

Podsumowując, browar restauracyjny jest ciekawym pomysłem na uatrakcyjnianie oferty danego miejsca. Trzeba jednak pamiętać, że wiąże się to z dużym, początkowym nakładem finansowym, który na pewno się zwróci.

Dodaj komentarz