Zakup aparatu fotograficznego

Przed zakupem aparatu cyfrowego dobrze jest zastanowić się, w jakich okolicznościach najczęściej robimy czy też mamy zamiar robić zdjęcia. Jeśli jesteś podróżnikiem i lubisz fotografować w ekstremalnych warunkach, to na pewno będziesz miał inne oczekiwania wobec aparatu niż osoby wykonujące fotografie tylko podczas rodzinnych imprez (chrzciny, komunie, zdjęcia ślubne czy też inne okazje).

Jeśli nie masz zbyt dużych wymagań to z pewnością zadowoli cię cyfrowy aparat kompaktowy. Jego niewielkie rozmiary i mały ciężar sprawiają, że można go mieć zawsze przy sobie. Odbitki zdjęć zrobionych takim aparatem są dobrej jakości, dlatego nikt nie powinien czuć się rozczarowany jego zakupem. Dla osób, które chcą rozwijać swoje umiejętności fotograficzne lepszą alternatywą  będzie tzw. lustrzanka – aparat mniej poręczny, wymagający więcej zaangażowania ze strony fotografa.

Kolejną sprawą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę jest ilość megapikseli, jaką posiada aparat. Oczywiście im więcej, tym lepiej. Duża rozdzielczość aparatu (od 12 megapikseli wzwyż) powoduje, że fotografie są wyraźniejsze a wywoływanie zdjęć o większym formacie nie stanowi żadnego problemu. Ważnym parametrem określającym jakość aparatu cyfrowego jest jasność obiektywu. Oznacza się ją symbolem f/cyfra. Większa cyfra po ukośnika oznacza mniejszą jasność obiektywu. Za dobry uznaje się aparat z jasnością f/3.

Przed zakupem warto również wiedzieć, na czym polega różnica między zoomem optycznym a cyfrowym. Zdecydowanie lepszy jest zoom optyczny, który pozwala „zbliżyć się” do obiektu i sfotografować go z drobnymi szczegółami, nie tracąc przy tym na jakości zdjęcia. Natomiast zoom cyfrowy jest jedynie „sztucznym” powiększeniem – używając go uzyskamy m.w. taki sam efekt jak po powiększeniu zdjęcia na monitorze komputera (na obrazie pojawią się piksele). Koniecznie zwróć uwagę na pojemność karty pamięci (dobrze, gdy karta ma co najmniej 2 GB pojemności) oraz rodzaj zasilania. Aparat może być na baterie – wtedy będziesz musiał kupić ładowarkę i baterie akumulatorki lub może posiadać zasilanie akumulatorowe.

Powyższe informacje stanowią jedynie podstawę wiedzy o aparatach cyfrowych. Warto jednak choć trochę orientować się w temacie, tak aby nie kupować kota w worku.

Dodaj komentarz