Czy inwestowanie w pracownika się opłaca?

Czy zainwestowanie w pracownika jest dobrym pomysłem? Czy warto akumulować w pracowniku kapitał, który jest niepewny z racji znacznej rotacji na polskim rynku pracy? Czy można bez większego ryzyka kształcić swojego pracownika i jednocześnie mieć świadomość tego, że nie porzuci on naszej firmy w krótkim czasie ze świeżo zdobytymi umiejętnościami, z które to przecież nasza firma zapłaciła? Są to typowe dylematy przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać w swojej firmie program konkretnych świadczeń socjalnych oraz edukacyjnych. Europejski Fundusz społeczny w ramach BUR pozwala oszczędzić pracodawcom środków na szkolenia, przy jednoczesnym zapewnieniu szerokiej oferty edukacyjnej dla nich.

Czy inwestycja w pracownika jest opłacalna?

Badania pokazują wyraźnie, że od pewnego wieku polski pracownik nie decyduje się zbyt chętnie na rotację w pracy. Znacznie rzadziej zgadza się on na propozycje innych firm i stara się być lojalnym wobec pracownika. Nie motywuje to jednak przedsiębiorców do udzielania im świadczeń w zakresie edukacji, gdyż związane są one ze sporymi nakładami – pracownicy też nie postępują fair i często nie rozumieją tego, iż uciekanie od pracodawcy świeżo po szkoleniu i uzyskaniu certyfikatu nie jest dobrym pomysłem. Kończy się to tym, że przedsiębiorcy w ramach BUR wybierają raczej kursy bardziej ogólne, które nie poruszają jako tako przedmiotu realizowanego zawodu, a mogą jedynie ułatwić np. poszukiwanie pracy, rozwijać umiejętności informatyczne, czy też językowe. Widać tutaj wyraźnie, że jest to silny czynnik wpływający na decyzję odnośnie szkoleń. Z tej perspektywy, gdy ryzyko odpłynięcia pracownika jest spore, to inwestowanie w niego jest zwyczajnie nieopłacalne dla przedsiębiorstwa.

Człowiek to nie obiekt rachunku ekonomicznego!

Różne umiejętności nie mogą być przedmiotem wartościowania i finansowej oceny – znajomość języków, umiejętności miękkie, sprawność obsługi komputera oraz wiele innych czynności – to wszystko są de facto fundamenty funkcjonowania we współczesnym świecie. Dlatego też korzystanie z rozwiązań takich jak szkolenia i kursy rejestrowane w BUR to dobry pomysł.

Dodaj komentarz