Czy warto robić zakupy na zagranicznych portalach i czy jest to bezpieczne?

Globalna Sieć sprawia, że nabywanie rzadkich i wyjątkowych towarów w atrakcyjnych cenach stało się czymś powszechnym. Jeżeli tylko posiada się odpowiednią ilość pieniędzy, praktycznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić produkt z Grenlandii, gdy mieszka się w Australii i otrzymać go w ciągu kilkunastu dni.

Dlaczego warto?

To, ile się czeka na przesyłkę, zależy od przewoźnika. Z reguły portale zagraniczne proponują usługi kurierów, którzy rozwożą przesyłki po całym świecie w bardzo krótkim czasie. Są jednak droższą opcją niż lokalni operatorzy. Gdy korzysta się opcji morskiej, z pewnością zyskuje się na wysyłce, ale traci na czasie, dlatego, gdy sprawa jest pilna lepiej dopłacić, ale mieć pewność, że towar dotrze na czas. Tylko tak problem, ile się czeka na przesyłkę, zostaje rozwiązany.

Czy to się opłaca?

Panuje powszechne przekonanie, że towary kupowane za granicą są lepsze, dlatego coraz częściej i polskie firmy zaopatrują swoje magazyny u dostawców znanych na całym świecie. Mimo to wciąż wydaje się, że za granicą sprzedawane są tańsze rzeczy niż w Polsce. Jest w tym sporo prawdy, ponieważ istnieją portale zagraniczne, które sprowadzają produkty z Chin – dobre jakościowo i korzystne cenowo. Dzieje się tak, ponieważ likwidowany jest kosztowny pośrednik sprowadzający towar. On robi to najczęściej na korzystnych warunkach, a w swoim sklepie sprzedaje z nawiązką. Jeżeli zamawia się bezpośrednio od dystrybutora, wtedy koszty maleją – nawet jeżeli przesyłka znacznie wzrasta. Dodatkowo istnieje możliwość, że konieczne będzie zapłacenie cła za zakupiony produkt. Przed dokonaniem zamówienia należy się więc upewnić, czy to będą tańsze rzeczy niż w Polsce – zwrócić uwagę nie tylko na samą cenę, ale na koszty dodatkowe i sprawdzić, czy produkt nie jest dostępny na krajowym rynku.

Podróbka czy oryginał?

Na zagranicznych portalach istnieje dużo mniejsza szansa, że kupi się produkt podrabiany. Oryginalne towary są często sprzedawane pod patronatem samego producenta, dlatego też ryzyko maleje. Oczywiście, odnosi się to przede wszystkim do portali znanych, które mają już wyrobioną renomę. W przypadku mniejszych sklepów istnieje spora szansa, że jedynie opisują markowy produkt, a to, co przesyłają klientowi jest oszustwem.

Wybór podróbka czy oryginał, może jednak być świadomą decyzją podyktowaną różnymi czynnikami. Warto wtedy znaleźć taki portal, który oferuje sprawdzone produkty, sprawdzające się równie dobrze, jak oryginały.

Dodaj komentarz