odzież medyczna

Dlaczego lekarze muszą nosić odzież medyczną?

Mogłoby się wydawać, że to w co jest ubrany personel medyczny, nie ma tak naprawdę większego znaczenia i najważniejszą kwestą jest to, aby stroje były schludne i czyste. Nic jednak bardziej mylnego. Wygląd odzieży medycznej nie jest tylko kwestią estetyczną czy też indywidualnych preferencji poszczególnych osób. Należy pamiętać o tym, że w szpitalach znajdują się osoby chore i przeprowadza się przeróżne zabiegi, a więc łatwo się nie tylko poplamić, ale także zarazić różnego rodzaju chorobami zakaźnymi. Ponadto za pomocą konkretnych strojów można przypisać danych pracowników do różnych stanowisk i oddziałów. W placówkach medycznych kwestią priorytetową jest zachowanie sterylności i higieny na wysokim poziomie, dlatego też konieczne jest sięgnięcie po odpowiednią odzież dla pracowników.

Dlaczego odzież medyczna jest bardzo ważna?

Z całą pewnością osoba pracująca w placówce medycznej nie może założyć pierwszego lepszego fartucha czy też innej części garderoby. To co noszą na sobie lekarze, pielęgniarki czy chociażby asystenci lekarzy, ma bardzo duże znaczenie. Personel medyczny ma ciągły kontakt z przeróżnymi osobami, które borykają się z najróżniejszymi schorzeniami, w tym zakaźnymi. Mają zatem stały kontakt z bateriami i drobnoustrojami oraz ze szkodliwymi substancjami. Zmiana odzieży w szpitalu jest zatem czymś niezbędnym. Ponadto zmiana stroju na medyczny zapobiega przenoszeniu się patogenów zarówno z zewnątrz, jak i do wewnątrz placówki.

Lekarze i pielęgniarki również mogą przecież mieć na swoim z pozoru czystych ubraniach substancje, które mogłyby zaszkodzić w jakiś sposób pacjentom. Zmiana odzieży medycznej pozwala zatem na zredukowanie do minimum ryzyka przeniesienia jakiś niebezpiecznych związków na oddział i rozprzestrzenienia się ich na pozostałych pracowników czy nawet osób odwiedzających pacjentów.

Kolejną kwestią jest to, aby w danym szpitalu odzież medyczna była ujednolicona. Poszczególni członkowie personelu z uwagi na pełnione przez nich funkcje mają inne stroje medyczne. Wszystko zależy od regulaminu danego szpitala. Warto też wiedzieć, że personel medyczny musi włożyć dodatkowy fartuch ochronny za każdym razem wystąpienia konieczności opuszczenia z jakiś powodów placówki.

odzież medyczna

Co zatem składa się na odzież medyczną?

Mówiąc o odzieży medycznej, należy od razu zaznaczyć, że nie chodzi tutaj wyłącznie o specjalny fartuch. Do tego dochodzą jeszcze mundurki, obuwie ochronne, czepki operacyjne i maseczki ochronne. Wszystkie z tych elementów garderoby są oczywiście często zmieniane przez personel medyczny. Kluczową kwestią jest także to, aby odzież medyczna była prana w wysokiej temperaturze oraz środkach piorących i odkażających. Stroje medyczne są wobec tego prane w specjalnych pralniach, aby ograniczyć do minimum ich kontakt z odzieżą używaną poza placówką medyczną. Lekarz wykonujących operację, musi mieć na sobie dwuczęściowy zielony strój oraz specjalne obuwie i czepek. Z kolei ratownik medyczny musi nosić odblaskową kamizelkę i naszywki z nazwami pełnionych przez niego funkcji.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Apolonia.

Dodaj komentarz