Domowe biuro

Praca w domu wiąże się zawsze z organizacją przestrzeni do pracy, czyli domowego biura. Niezależnie czy pracujemy w określonym czasie, czy też prowadzimy własną działalność w nienormowanych godzinach, czy nawet jeśli przynosimy część pracy do skończenia w domu, odpowiednie miejsce do pracy to podstawa.

Odpowiednie miejsce na biuro w domu

Umiejscowienie biura w domu to kluczowa i najważniejsza kwestia podczas aranżacji domowego gabinetu i należy dobrze rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”, zanim dokonamy ostatecznej decyzji. Oczywiście w najlepszej sytuacji są te osoby, które w mieszkaniu mają wolny pokój, w którym mogą stworzyć sobie miejsce do pracy. Jednak w rzeczywistości mieszkając na małym metrażu, który zazwyczaj jest już w większej części zaaranżowany, nie stwarza to idealnych warunków.

Biuro w domu

W małym mieszkaniu biuro w domu najczęściej urządza się po prostu tam, gdzie jest na to miejsce. Tak wygospodarowana przestrzeń powinna jednak spełniać określone kryteria. Być odpowiednio oświetlona, w miarę możliwości oddalona od codziennego zgiełku, aby bez problemu można było się skupić przynajmniej na czas pracy. Bardzo istotną rolę odgrywają także meble – ich układ, usytuowanie w pomieszczeniu, wygląd, a często także odpowiednie wkomponowanie we wnętrze. W takich sytuacjach idealnie sprawdzą się meble na wymiar spójne z całością pomieszczenia. Niestety, wydzielenie strefy do pracy najczęściej zmusza nas do pewnych aranżacyjnych kompromisów i zgarnia pewną część naszego wnętrza. Tego  po prostu nie da się uniknąć.

Najważniejsze to przeanalizowanie jak pracujemy

Jest to szczególnie ważny aspekt, ponieważ zupełnie innej przestrzeni potrzebować będzie osoba spędzająca samotnie 8 godzin dziennie przed ekranem komputera, niż ta, która łączy się na skype w rozmowach z innymi osobami i dźwięki z otoczenia nie powinny przeszkadzać, a tło powinno być jednolite.

Tak przygotowana przestrzeń z pewnością wpłynie pozytywnie zarówno na naszą koncentrację, jak i wydajność pracy, ponieważ nie będziemy odrywać się od pracy, żeby np. zmienić pozycję siedzenia na wygodniejszą.

Dodaj komentarz