Jak zadbać o sprzęgło?

Sprzęgło jest tym elementem w budowie samochodu, które łączy działanie skrzyni biegów i silnika. Zatem jego prawidłowe funkcjonowanie jest niezwykle istotne dla sprawności pojazdu. Każda usterka uszkodzi nie tylko samo sprzęgło, ale zagrozi też silnikowi, który jest przecież ważnym elementem napędowym.

Tarcze sprzęgła, pompa sprzęgła i docisk sprzęgła to główne elementy budowy. Uszkodzenie nawet jednej z nich mocno przełoży się na pracę silnika, a zatem na koła zamachowe i koła dwumasowe, w zależności od modelu części napędowej. Wydawałoby się, że przy usterce jazda będzie niemożliwa, ale w przypadku sprzęgła tak nie jest, ponieważ do pewnego momentu można jeszcze go używać, ale niestety czyniąc coraz więcej szkód w mechanice pojazdu.

Objawy uszkodzenia sprzęgła są różne. Zwykle podczas zmiany biegów można wyczuć szarpanie, do tego może pojawić się hałas, zgrzyt, a nawet dziwny zapach. W takiej sytuacji należy natychmiast sprawdzić mechanikę pojazdu, aby nie uszkodzić kolejnych części samochodu. Jazda z uszkodzonym sprzęgłem w konsekwencji może też doprowadzić do konieczności wymiany koła zamachowego, co znacząco podniesie koszty naprawy. Naprawa zużytego sprzęgła zależy od części, która się popsuła oraz przebiegu. Jeśli ten ostatni jest duży lepiej wymienić całość niż poszczególne jej elementy, gdyż w ten sposób zaoszczędzimy kolejnej naprawy w dość krótkim czasie. Trzeba bowiem pamiętać, że sprzęgło potrafi naprawdę szybko się zużywać, zwłaszcza jeśli kierowca go nie oszczędza. Dlatego też przy usterkach warto sprawdzić każdą jego część składową – tarczę, docisk, łożysko, a przy dużym przebiegu, zwyczajnie wymienić je na nowe. W ten sposób zaoszczędzi się kosztów, czasu i ewentualnych kłopotów.

Wymiana sprzęgła nie jest rzeczą trudną, a wszystkie jego elementy są zwykle łatwo dostępne. Reagując w odpowiednim momencie, gdy tylko pojawią się najmniejsze oznaki zużycia lub uszkodzenia, chronimy koło zamachowe czy też koło dwumasowe, którego wymiana byłaby już znacznie większym problemem.

Dodaj komentarz