Jak zlikwidować drgania kierownicy?

Wibracje odczuwalne na kierownicy z pewnością utrudniają komfort jazdy, a oprócz tego mogą być objawami usterek do jakich doszło w układzie kierowniczym.

Przyczyn drgań odczuwalnych na kierownicy może być wiele. Najczęściej znalezienie tego konkretnego, który odpowiada za wibracje odbywa się na zasadzie prób i błędów. Mimo to diagnozowanie problemu powinniśmy rozpocząć od sprawdzenia poziomu ciśnienia w oponach. Zbyt niskie ciśnienie opon jest w stanie przełożyć się na powstawanie drgań na kierownicy. W dalszym ciągu obserwacji poddajmy stan samych opon – sprawdźmy, czy nie posiadają wybrzuszeń, czy nie wbiły się w nie żadne przedmioty zewnętrzne (nawet pinezka przy dużych prędkościach może być odczuwalna na kole), a także zbadajmy czy nie są pęknięte. Uszkodzone koła należy wymienić na nowe lub używane.

Używane koła samochodowe w dobrym stanie można znaleźć na internetowych giełdach części. Natomiast jeśli nie będziemy mieli żadnych podejrzeń dotyczących kół to warto je oddać do wyważenia, następnie ustawić ich prawidłową geometrię.

Po każdej, wyeliminowanej opcji powinniśmy spróbować przejechać się samochodem tak, aby mieć pewność, że dany problem nie występuje lub nie przestał występować. Jeśli problemy dalej występują będziemy musieli bliżej przyjrzeć się poszczególnym elementom układu hamulcowego, a konkretnie – tarczom i klockom hamulcowym. Krzywe tarcze hamulcowe stanowią częsty przykład „bicia”, ale wtedy także wyczuwalne jest drganie na pedale hamulca. Stosunkowo nowe tarcze hamulcowe warto poddać zabiegowi toczenia – w wielu przypadkach daje od satysfakcjonujący efekt i na pewno od strony cenowej wypada taniej w zestawieniu z zakupem nowych tarcz hamulcowych. Nowe tarcze hamulcowe o wątpliwej jakości potrafią dość szybko się powykrzywiać. Wystarczy tuż po hamowaniu wjechać w kałużę, a następnie ponownie zahamować – różnica temperatur przy materiałach nie najlepszej jakości sprawi, że siła na nie działająca może wykrzywić tarcze.

W przypadku konieczności wymiany części na nowe lub używane warto zapoznać się z ofertą giełdy części samochodowych AutoParto.pl. Można tam znaleźć solidnie wykonane części samochodowe w atrakcyjnych cenach.

Dodaj komentarz