Jakie zastosowanie mają przekładniki prądowe?

Podstawowe zastosowanie wszystkich transformatorów wiąże się ze zmianą wielkości napięcia prądu zmiennego, który jest przesyłany z elektrowni elektrycznych do odbiorców. Aby nie dochodziło do strat generowanej energii transformatory energetyczne zmniejszają natężenie prądu i jednocześnie zwiększają jego napięcie, co pozwala na przesyłanie energii na dalekie odległości bez znacznych jej strat. Ta działalność jest wykorzystywana na co dzień w wielu sprzętach agd i rtv, gdzie transformatory mają za zadanie zminimalizować ryzyko porażenia prądem. Autotransformatory z jednym uzwojeniem wykorzystuje się jednak nie tylko do regulacji napięcia w branży energetycznej, ale także w technice laboratoryjnej.

Transformatory specjalne, jakimi są przekładniki umożliwiają także dokonywanie pomiarów napięć prądu zmiennego, mocy i energii elektrycznej. Stosowane są też w regulacji i sygnalizacji w sieciach elektrycznych oraz w układach zabezpieczeń elektroenergetycznych. Inne zastosowanie mają przekładniki pomiarowe, które chronią przed zbyt dużymi wartościami prądów po stronie wtórnej, a jeszcze inne przekładniki zabezpieczeniowe, które z kolei transformują prądy przeciążeniowe i zwarciowe do urządzeń zabezpieczających. Przekładniki prądowe potrafią pracować w warunkach normalnych w stanie zwarcia.

Inna funkcja transformatorów wiąże się z galwanicznymi połączeniami między jego uzwojeniami, dzięki którym można oddzielić od siebie rożne obwody elektryczne, ponieważ równa liczba zwojów na uzwojeniach nie prowadzi do zmian napięcia, ani natężenia prądu. Specjalne przekładniki pozwalają, więc odizolować układ pomiarowy od wysokiego napięcia, co z kolei umożliwia pomiar prądu o dużym napięciu i natężeniu. Dzięki temu można właściwie ustawić przyrządy pomiarowe zasilane z przekładników.

Nie sposób wymienić wszystkich zastosowań przekładników w energetyce, gospodarce i innych gałęziach przemysłu, nie ulega jednak wątpliwości, że są najczęściej wykorzystywane do uzyskiwania różnych napięć i natężeń prądu.

Dodaj komentarz