Aby zostać zawodowym kierowcą i mieć uprawnienia do przewozu rzeczy nie wystarczy mieć czynne prawo jazdy kategorii B. Chcąc podjąć pracę w takim charakterze, należy zacząć od szkolenia w ramach kwalifikacji wstępnej na przewóz rzeczy. Na czym polega szkolenie i jak długo trwa?
Szkolenie w ramach kwalifikacji wstępnej na przewóz rzeczy
Aby rozpocząć szkolenie, w ramach kwalifikacji wstępnej na przewóz rzeczy, kursant musi mieć ukończone 18 lat, mieć czynne prawo jazdy kat. B, oraz orzeczenie psychologiczne i lekarskie. Kurs na przewóz rzeczy obejmuje 280 godzin, w tym 260 godzin przeznaczone jest na zajęcia teoretyczne, natomiast 20 godzin to zajęcia praktyczne. W ramach zajęć praktycznych kursant odbywa 16 godzin zajęć w ruchu drogowym oraz 4 godziny jazdy w warunkach specjalnych. Zajęcia w warunkach specjalnych odbywają się na symulatorze lub na torze wyposażonym w specjalną płytę poślizgową. Po odbyciu zajęć w przewidzianej liczbie godzin kursant może podjeść do egzaminu, który zdaje w formie pisemnego testu kwalifikacyjnego. Możliwe jest odbycie przyspieszonego kursu. Kwalifikacja wstępna przyspieszona jest możliwa w przypadku kierowców, którzy mają prawo jazdy kategorii C, lub kat. D, uzyskane po 10 września 2008 roku. Podobnie jest z kwalifikacją uzupełniającą.
Kwalifikacja wstępna na przewóz rzeczy – gdzie można pracować po jej zdobyciu?
Uzyskując pozytywny wynik z egzaminu kończącego kurs kwalifikacji wstępnej na przewóz rzeczy, kursant uzyskuje świadectwo umożliwiające pracę jako zawodowy kierowca. Kwalifikacja wstępna na przewóz rzeczy kat. C1, C1+E, C, C+E umożliwia pracę jako kierowca ciężarówki, tira, czy autobusu. Praca w firmie kurierskiej czy spedycyjnej to jedna z najczęściej wybieranych zajęć, przez osoby z kwalifikacjami na przewóz rzeczy. W branży przewozowej wciąż potrzebni są pracownicy, dlatego zrobienie kursu kwalifikacji na przewóz rzeczy to dobra inwestycja, dająca dużą szansę na ciekawą i dobrze płatną pracę.