Montaż systemu rynnowego – od czego zacząć?

Rynny to niezwykle ważny element naszego domu, dlatego warto dobrać odpowiednia instalację. Wszystko to ma na celu zapewnić komfort użytkowania oraz brak problemów z odprowadzeniem wody deszczowej lub roztopionego śniegu. Dobrze zamontowane rynny zmniejszają również ryzyko uszkodzeń elewacji budynku, w których konsekwencji na ścianach budynku może rozwinąć się grzyb czy pleśń.

Montaż systemu rynnowego przeprowadzany jest zaraz po ukończeniu niezbędnych prac przy wykończeniu dachu. Rynny mocowane są do krokwi lub do deski okapowej przy pomocy specjalnych uchwytów, których rozstaw powinien być dostosowany do systemu orynnowania. Właściwe ułożenie rynny przewiduje niewielki spadek w kierunku odpływu, co ułatwi nie tylko odprowadzenie wody, ale również jej oczyszczanie z wszelkiego rodzaju liści czy piasku.

Najczęściej montowany system rynnowy to PVC, lub stalowa rynna powlekana. Mają one najdłuższą żywotność i są do siebie porównywalne pod względem efektywności. Materiał, który chcemy zastosować wybieramy nie tylko ze względu na jego wytrzymałość i funkcje – ważnym aspektem jest także dopasowanie kolorystyczne do dachu.

Rynny PVC dzięki swojej rozbudowanej palecie barw pozwalają na wybranie modelu o podobnej kolorystyce. Elementy tego systemu rynnowego mogą być łączone za pomocą łączników zaciskowych bądź przez ich klejenie. W tym przypadku bardzo ważne jest także zastosowanie elementów kompensacyjnych, zapewnią one brak odkształceń rynny pod wpływem temperatury.
Blacha powlekana nie ma tak rozbudowanej oferty kolorystycznej, jednak ma inne pozytywne elementy. Jednym z nich jest sposób łączenia, a mianowicie jego brak. Blacha powlekana ocynkowana lub aluminiowa daje możliwość wycinania odcinków o odpowiedniej długości bez konieczności używania zacisków, choć taka możliwość oczywiście jest. Ich minusem jest jedynie zdolność do łatwego uszkodzenia w czasie montażu, dlatego trzeba być w tym przypadku niezwykle ostrożnym.

Pamiętajmy, że firmy z systemami rynnowymi świadczą takie usługi jak montaż, dlatego warto skorzystać z takiej fachowej pomocy.Rynny są już zamontowane, jednak to nie wystarczy. Należy pamiętać, że żeby system działał w pełni sprawnie oraz nie niszczył się należy go co jakiś czas sprawdzać. Optymalnym rozwiązaniem będzie przeprowadzanie konserwacji i oczyszczania dwa razy do roku. Czynności te najlepiej przeprowadzać wiosną oraz jesienią, gdy wszystkie liście już opadną. Pozwoli to odpowiednio przygotować dom na nadejście zimy.

Dodaj komentarz