Jak powszechnie wiadomo, z wodą nie wygrasz, szczególnie gdy ma ona bardzo wysokie ciśnienie. Podobnie jest z wszelkimi gazami oraz innymi substancjami ciekłymi, które mogą przysporzyć sporo kłopotów. Dlatego też tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie instalacji wodnych, gazowych oraz im podobnych przed zbyt wysokim ciśnieniem. Można to skutecznie zrobić, stosując wysokiej jakości oraz odpowiednie zawory bezpieczeństwa.
Mechanizmy zabezpieczające
Zawory bezpieczeństwa to elementy instalacji, których podstawowym zadaniem jest zabezpieczenie najbardziej podatnych na uszkodzenia urządzeń przed nadmiernym wzrostem ciśnienia w całej instalacji. Zawory bezpieczeństwa instaluje się w praktycznie wszystkich systemach wodnych oraz gazowych, które zazwyczaj są zbudowane z różnego rodzaju orurowania, kotłów oraz zbiorników, w których gromadzone są ciecze i gazy o różnej temperaturze, gęstości oraz ciśnieniu. W każdym momencie może dojść do nagłego, gwałtownego wzrostu ciśnienia w instalacji, co może się skończyć nawet wybuchem i dość sporymi zniszczeniami w jej obrębie. W wyniku tego ucierpieć mogą osoby znajdujące się w pobliżu instalacji, więc tym bardziej montaż zaworów bezpieczeństwa jest jak najbardziej konieczny.
Zawory bezpieczeństwa można podzielić na dwie grupy:
- zawory wysokociśnieniowe,
- zawory niskociśnieniowe – stosowane jako mechanizmy zabezpieczające instalacje przed skutkami wystąpienia tzw. uderzenia hydraulicznego.
Zawory bezpieczeństwa mają przede wszystkim za zadanie pozwolić cieczy lub gazowi na opuszczenie obiegu instalacji i tym samym zmniejszyć oraz ustabilizować ciśnienie w całym systemie. Zawór bezpieczeństwa pozostaje otwarty do momentu, aż ciśnienie w instalacji nie osiągnie odpowiedniej wartości. Te elementy zabezpieczające system wodny lub gazowy są projektowane w taki sposób, aby mogły prawidłowo pracować w temperaturze dochodzącej nawet do 140 stopni Celsjusza, a mechanizm mógł się otworzyć, gdy ciśnienie przekroczy 3 bary. Oczywiście takie parametry w zaworach nie są standardem i mogą się one różnić wysokością dopuszczalnego ciśnienia oraz temperatury. Ciśnienie otwarcia zaworu może się wahać pomiędzy 1,5 a 6 bar.
Zazwyczaj zawory bezpieczeństwa są instalowane we wszelkiego rodzaju węzłach cieplnych (instalacja c.o. i c.w.u.), systemach kotłowych czy też układach sprężonego powietrza. Dotyczy to nie tylko sektora przemysłowego, ale również prywatnych inwestycji budowlanych. Zawory bezpieczeństwa montowane we wszelkiego rodzaju instalacjach muszą spełniać wytyczne PN-99/B-02414 oraz PN-76/B-02440.