Wózki widłowe – charakterystyka i zalety

Wózek widłowy to pojazd mechaniczny o napędzie silnikowym, służą do do transportu dużych i ciężkich towarów, dlatego najczęściej używane są w przemyśle, magazynach, fabrykach i innych miejscach gdzie jest konieczność podnoszenia, ładowania  towarów o dużej wadze.

Wyróżnia się kilka rodzajów wózków widłowych, ze względu na napęd: wózki spalinowe, gazowe i elektryczne, ze względu na funkcje: wózki widłowe boczne, terenowe, podnośnikowe, systemowe, wysokiego składowania, skrętne wielokierunkowe, podwieszane, kontenerowe i antywybuchowe.

Mimo że, wózkiem widłowym nie poruszamy się po drodze publicznej, aby móc nim kierować należy posiadać specjalne uprawnienia. By zostać operatorem wózka widłowego należy mieć ukończone 18 lat, mieć minimum wykształcenie podstawowe oraz posiadać zaświadczenie lekarskie, które potwierdza brak przeciwwskazań do wykonywania zawodu kierowcy wózka widłowego. Odbycie kursu to nie tylko zdobycie uprawnień ale także nabycie wiedzy z zakresu typu stosowanych wózków widłowych, ich budowy, poznanie zasad bhp, zdobycie wiedzy z zakresu ładunkoznawstwa, obsługi wózków w trakcie, przed i po podjęciu pracy, oraz wiele innych przydatnych informacji.

W wielu gałęziach przemysłu wózek widłowy to niezastąpione urządzenie. Ułatwia pracę człowieka, za pomocą wózka widłowego, można przewieźć, rozładować, załadować kilkanaście ton towaru. Dzięki wózkom widłowym praca trwa o wiele krócej i nie wymaga angażowania dużej liczby pracowników.

Dodaj komentarz