3 porady jak wybrać odpowiedni uchwyt spawalniczy

Podczas wykonywania prac spawalniczych, zwłaszcza jeśli wymagają one wysokiej precyzji, a jakość spoiny musi być najwyższa, najczęściej wykorzystuje się metodę spawania elektrodą nietopliwą w osłonie gazu, czyli tak zwaną metodę TIG. Aby możliwa była do uzyskania wspominana wcześniej najwyższa jakość spawu, a także, aby cały proces wykonany był wygodnie i bezpiecznie niezbędny jest specjalny uchwyt spawalniczy. Czym zatem kierować się podczas wyboru odpowiedniego uchwytu? Na co zwrócić uwagę i jakie parametry w szczególności brać pod uwagę?

Po pierwsze – dobór odpowiedniego sposobu chłodzenia

Podczas spawania wytwarzana jest bardzo wysoka temperatura, aby możliwa była wygodna i bezpieczna praca, uchwyt spawalniczy musi być chłodzony. Występują dwa rodzaje uchwytów spawalniczych chłodzone gazem lub cieczą. Uchwyty chłodzone gazem dedykowane są do prac, podczas których występują mniejsze wartości natężenia prądu spawania. Kiedy natężenie prądu przekracza 200A, wówczas zdecydowanie lepiej zastosować uchwyt chłodzony cieczą.

Po drugie, jakość wykonania uchwytu

Jakość wykonania uchwytu bez względu czy jest to uchwyt spawalniczy do migomatu, czy uchwyt do spawania metodą TIG, musi być zadowalająca. Co to oznacza? Przede wszystkim uchwyt spawalniczy mig oraz uchwyt spawalniczy TIG musi być solidny, wykonany z mocnego materiału. To na co warto zwrócić uwagę to dobre zabezpieczenie pakietu przewodów, na przykład w postaci gumowych, a nawet skórzanych osłon. Ważna jest też jakość i grubość przewodu prądowego – powinien być na tyle gruby i solidny, aby nie dochodziło do spadków napięcia podczas spawania, a także, aby nie występowało ryzyko łatwego uszkodzenia. Dobry przewód powinien być również odpowiednio elastyczny, aby umożliwić wygodne spawanie w różnych pozycjach.

Po trzecie pewny i sprawdzonych producent

Aby mieć pewność, że wybrany uchwyt spawalniczy będzie działał sprawnie, bezpiecznie i bezawaryjnie, warto stawiać na produkty renomowanych, pewnych producentów. Lepiej zapłacić nieco więcej i mieć gwarancję komfortowej i precyzyjnej pracy, niż zaoszczędzić i denerwować się z powodu trudnej dostępności części zamiennych, niewygodnej obsługi czy częstej awaryjności.

Dodaj komentarz