Co warto wiedzieć na temat sztabek złota?

Już od stuleci złoto przyciąga uwagę inwestorów, ponieważ postrzegane jest jako trwałe i odporne na rynkowe zawirowania aktywo. Chociaż wielu osobom inwestowanie w złoto kojarz się z koniecznością dysponowania dużym kapitałem, obecnie dostępne są sztabki w różnych rozmiarach, co eliminuje barierę wejścia na ten rynek.

  1. Co przemawia za wyborem złota?
  2. Kto inwestuje w złoto?
  3. Dlaczego warto kupować sztabki złota?
  4. Ile waży i kosztuje jedna sztabka złota?

Złoto to jeden z najbezpieczniejszych sposobów inwestowania pieniędzy, ponieważ jego wartość nie tylko utrzymuje się na stałym poziomie, ale również rośnie w czasach niepewności ekonomicznej oraz politycznej. Warto więc rozważyć uwzględnienie przynajmniej niewielkiej ilości złota w swoim portfelu inwestycyjnym i to niezależnie od tego, jakim kapitałem się dysponuje. Jeżeli chcesz bezpiecznie inwestować w złoto, zacznij od zapoznania się z naszymi wskazówkami.

Co przemawia za wyborem złota?

Na początek należy zrozumieć różnicę pomiędzy złotem inwestycyjnym a wyrobami jubilerskimi. Te ostatnie są często wybierane jako „bezpieczny” zakup, co jest dużym błędem, ponieważ w tym przypadku dochodzi koszt pracy jubilera. W praktyce oznacza to, że niewielka ozdoba wykonana ze złota może być droższa niż złota sztabka lub moneta o dużo większej gramaturze.

Istotne zalety złotego kruszcu to przede wszystkim jego słynna trwałość oraz rzadkość. Warto również wspomnieć o tym, że sztabki lokacyjne, podobnie jak złote monety, są rozpoznawane na całym świecie. Można więc zabrać je do dowolnego kraju i bez problemu spieniężyć na miejscu. Złoto jest chętnie wybierane jako ochrona przed inflacją, a w razie potrzeby pozwala na łatwe przekazanie majątku bliskim.

Kto inwestuje w złoto?

Nic więc dziwnego, że w złoto, oprócz inwestorów indywidualnych, od lat inwestują również największe fundusze, milionerzy, a nawet banki centralne różnych krajów. Tylko w ubiegłym roku Narodowy Bank Polski dokonał kilku zakupów złota, z których każdy sięgał kilkunastu ton tego kruszcu. Niezależnie więc od tego, czy ktoś chce zwiększyć wartość swoich oszczędności, uniknąć negatywnego wpływu inflacji, czy po prostu zdywersyfikować się majątkowo, złoto inwestycyjne jest niewątpliwie najlepszym wyborem dla zdecydowanej większości inwestorów. 

Dlaczego warto kupować sztabki złota?

Złoto występuje w różnych formach, ale to właśnie sztabki cieszą się dużą popularnością. Nawet w przypadku posiadania dużych pieniędzy w złocie sztabki nie zajmują wiele miejsca, dzięki czemu można je łatwo ukryć, a w razie potrzeby również przewieźć. W celu skorzystania z najlepszych cen oraz zyskania gwarancji legalnego pochodzenia kupowanego złota warto sprawdzić ofertę dostępną na stronie sprzedającej sztabki złota. Dostępne są tu sztabki o różnej gramaturze, więc każdy może wybrać produkt dostosowany do swoich możliwości finansowych oraz tego, ile pieniędzy planuje ulokować w złocie.

Ile waży i kosztuje jedna sztabka złota?

Jeżeli chodzi o koszt pojedynczej sztabki złota, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ mennice starają się dostosować swoją ofertę do potrzeb klientów i oferują sztabki o zróżnicowanej gramaturze. Można więc kupić zarówno sztabki o wadze 1 g (aktualnie kosztują około 360 złotych), jak i większe. Inwestorzy, którzy dopiero zaczynają kupować złote sztabki, powinni jednak mieć na uwadze, że im większa sztabka, tym mniejszy koszt pojedynczego grama złota. Z drugiej strony w razie potrzeby łatwiej jest szybko sprzedać niewielką sztabkę, dlatego każdy powinien się dobrze zastanowić, jakie sztabki będzie uwzględniał w swoim majątku.

Jak widać inwestycja w złoto może być atrakcyjną opcją dla wszystkich inwestorów, niezależnie od tego, czy są to duże instytucje, czy inwestorzy indywidualni. Złoto jest wyjątkowym aktywem, ponieważ świetnie zachowuje swoją wartość. Oferuje również stabilność i bezpieczeństwo nawet w trudnych czasach.

Istotne zalety złotego kruszcu to między innymi rzadkość, uznanie na całym świecie i możliwość kupowania sztabek lub monet o wartości dostosowanej do możliwości inwestora. Oprócz tego, że złoto może być wykorzystywane do bezpiecznego przechowywania wartości w czasie, to stanowi również ochronę przed inflacją. Przed podjęciem ostatecznej decyzji związanej z wyborem sztabki warto porównać ceny, bo korzystniejsze może okazać się uzbieranie większej kwoty, aby od razu kupić sztabkę o większej gramaturze.

Z drugiej strony mniejsze sztabki będzie można łatwiej wymienić lub sprzedać, więc zapewniają większą płynność. Niezależnie jednak od tego, złoto, ze względu na swoje wyjątkowe właściwości, powinno stanowić składnik każdego przemyślanego portfela inwestycyjnego.

Artykuł sponsorowany 

Dodaj komentarz