Czym kierować się przy wyborze laptopa?

Czym kierować się przy wyborze laptopa?

Zakup mobilnego komputera nie jest czymś, co robiłoby się na co dzień. Wybór modeli jest tymczasem ogromny, co powoduje, że wiele osób staje przed sporym dylematem. Jakie cechy powinno posiadać urządzenie, z którego ma się zamiar korzystać przez lata? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w przygotowanym przez nas poradniku.

Wybór laptopa – określ swoje potrzeby

Jeżeli planujesz zakup takiego sprzętu, jakim jest laptop, z pewnością robisz to z myślą o konkretnym zastosowaniu. Jeśli potrzebujesz urządzenia do wykonywania prostych, codziennych czynności, jak przeglądanie Internetu, oglądanie filmów czy praca z dokumentami tekstowymi lub arkuszami kalkulacyjnymi, nie potrzebujesz zaawansowanej maszyny. Do takich zadań wystarczą tanie laptopy, w cenie nawet poniżej 2000 złotych. Gdy jednak szukasz sprzętu, który poradzi sobie z nowoczesnymi grami lub profesjonalnym oprogramowaniem, np. graficznym, wówczas powinieneś dokładnie sprawdzić wszystkie parametry, ponieważ potrzebny będzie bardziej wydajny procesor, dedykowana karta graficzna czy większa ilość pamięci operacyjnej RAM. Pamiętaj jednak, że nie warto przepłacać za wysokiej jakości podzespoły, jeśli nie będziesz w stanie wykorzystać ich potencjału.

Czy rozmiar laptopa ma znaczenie?

Jednym z głównych powodów, dlaczego wybiera się laptopa, a nie komputer stacjonarny, jest mobilność. Teoretycznie wszystkie laptopy to urządzenia mobilne, ale nie każdy faktycznie nadaje się do tego, by zabierać go ze sobą do szkoły, na studia, do pracy czy w podróż. Im większy ekran uprzędzenia, tym bardziej zwiększają się jego gabaryty i waga, natomiast skraca się długość pracy na baterii. W sytuacji, gdy laptop kupujesz dla dziecka, celuj raczej w modele o przekątnej ekranu poniżej 14 cali, ponieważ te większe będą dla młodszych użytkowników nieporęczne i zbyt ciężkie. W pozostałych grupach optymalne rozwiązanie to modele do 17 cali. Takie konstrukcje są większe, więc mogą pomieścić trochę bardziej wydajne podzespoły, a niektóre z nich będą nawet zawierać napęd optyczny, który dla części osób będzie jednym z kryteriów wyboru. Laptopy przeznaczone do gamingu lub profesjonalnego użytku z reguły są jeszcze większe, a zatem mniej mobilne.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając laptopa?

Do najczęściej wymienianych wad komputerów mobilnych należą ograniczone możliwości modernizacji. Wyjątek stanowi nośnik pamięci, który bez problemu można wymienić. Wielu użytkowników będzie jednak chciało, aby w urządzeniu od razu znalazł się docelowy komponent. Nowoczesne dyski SSD zapewniają błyskawiczny odczyt danych, co poprawia wydajność laptopa, a także są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Tradycyjne dyski twarde HDD w urządzeniach z podobnej półki cenowej będą jednak zwykle posiadać większą pojemność. Warto pamiętać, że zbyt zapełniony nośnik niekorzystnie wpływa na wydajność sprzętu. Inne cechy laptopów, jakie mogą wpłynąć na wybór danego modelu to rodzaj matrycy – matowy ekran pozwala na pracę w każdym oświetleniu – a także ilość oraz rodzaje portów czy dodatkowe funkcje w rodzaju podświetlanej klawiatury. W sklepie Hanzo z pewnością znajdziesz odpowiedniego dla siebie laptopa.

Dodaj komentarz