młodzieżowy pokój dla dziecka

Stwórz wymarzony pokój dla dziecka

Pokój dla dziecka jest pomieszczeniem, które trzeba urządzać z wielką uwagą i dokładnością. Musi być to bowiem miejsce, w którym kilkulatek albo nastolatek będzie czuć się dobrze i bezpiecznie. W pokoju młodszych dzieci powinny znaleźć się ciekawe miejsca do zabawy, natomiast u starszych strefy do nauki oraz odpoczynku. Aby całość pokoju prezentowała się jak najlepiej, trzeba go dobrze zaplanować i zaprojektować.

Jak urządzić pokój dla dziecka?

Warto wiedzieć o tym, że darmowy projekt pokoju dla dziecka nie musi być rozrysowywany niedokładnie na kartce, ale można wykonać go w internetowym kreatorze. Tego rodzaju narzędzie pozwoli na wpisanie rozmiarów wnętrza, wnęk okiennych i dokładne zaplanowanie rozstawienia mebli. Darmowy projekt pokoju dla dziecka online wykonuje się szybko i łatwo, a później ułatwia on ostateczną aranżację wnętrza.

pokoje młodzieżowe

Urządzenie pokoju dziecka opiera się oczywiście na dobraniu odpowiednich mebli. Muszą być one bezpieczne, dostosowane do wieku dziecka oraz dające możliwość samodzielnego korzystania z nich przez malucha. Warto też dobrać je tak, by pozwalały na łatwe utrzymywanie porządku. W takim wnętrzu muszą znaleźć się:

  • łóżko (wygodne, dopasowane do wieku dziecka),
  • biurko/stolik (z miejscem do przechowywania książek i przyborów, dobrze oświetlone),
  • wygodne krzesło do biurka (z oparciem i podłokietnikami),
  • szafa i komoda/szafki.

Pokoje dziecięce powinny mieć także strefę zabaw, a pokoje młodzieżowe strefę relaksu oraz miejsce na przechowywanie rzeczy związanych z zainteresowaniami nastolatka.

Pokoje młodzieżowe i dziecięce: wystrój wnętrza

Aranżacja pokoju dziecka to nie tylko meble, ale również wystrój, czyli: kolorystyka, tkaniny (np. zasłony, dywan) oraz odpowiednie dodatki. W pokoju kilkulatków wystrój nie może być zbyt przytłaczający kolorystycznie, ponieważ same książki i zabawki stają się naprawdę barwną dekoracją. Najlepsze więc będą tutaj jasne ściany i pastelowe tkaniny oraz dodatki. Żywe kolory powinny pojawiać się pojedynczo (np. jako żyrandol czy jedna ściana). Pokoje młodzieżowe są zaś przestrzeniami, których wystrój może być już nieco odważniejszy. Może się w nich znaleźć na przykład barwna tapeta (a jeszcze lepiej fototapeta) lub ściana w ciemnym kolorze. We wszystkich pokojach dobrze wyglądać mogą białe meble: przełamywane różowymi, szarymi lub miętowymi barwami ścian. Dziecięce pokoje to również miejsce do ustawiania ciekawych lamp, miękkich puf i innego rodzaju foteli, a także przywieszanych do sufitu huśtawek. Świetnym pomysłem jest także urządzenie siedziska na szerokim parapecie (wypełnionego kolorowymi poduszkami). Modnymi dekoracjami mogą stać się zaś różnokolorowe cottonballs, czyli sznur okrągłych lampek, które ozdobią i rozświetlą każdy dziecięcy pokój. Wieczorem zapewniają one delikatne światło, a w dzień stanowią ciekawy element wyposażenia. Widać więc wyraźnie, że urządzony należycie pokój dla dziecka musi być miejscem dającym możliwość odpoczynku, nauki, jak i swobodnej zabawy. Ważne też, by był związany z zainteresowaniami kilkulatka czy nastolatka – tak, by spełniał wszystkie jego marzenia, dając mu zarazem poczucie komfortu, przytulności oraz bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz