Zdrowe miejsce pracy. Czy na pewno wiesz, jak je zorganizować?

Siedzący tryb życia to jeden z największych problemów naszej cywilizacji. Brak ruchu przez cały dzień sprawia, że nasze ciało narażone jest na wiele przykrych, a czasem wręcz niebezpiecznych dolegliwości. Jedynym sposobem na to jest regularna aktywność fizyczna oraz zorganizowanie swojego stanowiska pracy w taki sposób, aby powodowało ono jak najmniejsze obciążenia dla naszego organizmu. Jak to zrobić?

Zdrowe miejsce pracy

Lista dolegliwości oraz zmian patologicznych zachodzących w naszym organizmie na skutek długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej jest niezwykle długa. Co więcej, oprócz skutków bezpośrednich, mamy również do czynienia z całą masą skutków pośrednich, z których sami często nie zdajemy sobie sprawy. Długotrwałe siedzenie w pierwszej kolejności odbija się niekorzystnie na naszym układzie kostnym, na stawach oraz mięśniach. Pojawiają się skrzywienia kręgosłupa, dojmujące i przewlekłe bóle kolan, problemy z przeciążonymi nadgarstkami (od wielogodzinnego pisania na klawiaturze), a także skurcze i napięcia mięśni. Z czasem nasze ciało zaczyna przystosowywać się do takich warunków pracy, jednak przyzwyczajenie to ma bardzo wysoką cenę. Część mięśni zaczyna zanikać, w ich miejsce wzmacniają się inne. Ciało traci swoją dawną sprawność, dostosowując się do braku ruchu. Sylwetka swoim kształtem odchodzi od zdrowego, atrakcyjnego wizualnie wzorca. W dalszej kolejności pojawiają się choroby układu wewnętrznego, problemy z krążeniem, oddychaniem, dolegliwości neurologiczne. Wszystko to razem sprawia, że nasz organizm zaczyna słabnąć tak fizycznie, jak i pod względem odporności. Czy procesowi temu można zapobiec? Co zrobić, aby powstrzymać go jak najwcześniej?

Ergonomiczne wyposażenie biura

Nie jesteśmy w stanie zmienić tego, iż większość naszej pracy należy wykonywać na siedząco, przed ekranem komputera. Możemy natomiast zrobić wszystko, aby praca ta wyrządzała nam jak najmniej szkód. Regularna, wykonywana po pracy aktywność fizyczna to podstawa. Jednak możemy do tego dodać liczne zmiany w obrębie naszego stanowiska pracy. W ramach tychże zmian warto zadbać o dobrej jakości fotel ergonomiczny, który maksymalnie odciąży nasz kręgosłup i wymusi prawidłowe ułożenie ciała. Doskonałym dodatkiem do niego będzie podstawka pod monitor lub podstawka pod laptopa. W obu przypadkach ich użycie pozwala zachować wyprostowaną sylwetkę i uchronić nas przed niebezpiecznym garbieniem się. Aby chronić nadgarstki i uniknąć niezwykle przykrego zespołu cieśni nadgarstka, należy stosować specjalne podkładki pod mysz i nadgarstek, które pozwalają ułożyć rękę w prawidłowy sposób. Oczywiście to nie wszystko.

Krzesło ergonomiczne
Krzesło ergonomiczne

Jeśli mamy taką możliwość, powinniśmy co jakiś czas robić sobie przerwy w pracy i nieco poćwiczyć. Bardzo przydatnymi przedmiotami treningowymi będą tu poduszki sensoryczne, które pozwalają unikać wielu problemów neurologicznych, wzmacniają mięśnie strukturalne, poprawiają krążenie i – co najważniejsze – ponieważ nie zajmują dużo miejsca, mogą być swobodnie używane w każdym biurze.

Dodaj komentarz