Akcesoria modelarskie – na co zwracać uwagę podczas zakupu

Obecnie kupienie modelu do sklejania nie stanowi żadnego problemu. Te wybrane można znaleźć zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Nie można jednak zapominać o tym, że aby efekt pracy był naprawdę zadowalający, potrzebne będą do niej różnego rodzaju akcesoria. O czym trzeba wiedzieć przy ich zakupie?

Akcesoria modelarskie

Kompletując swój modelarski zestaw, zacząć trzeba od nożyczek, które posłużą do wycinania poszczególnych elementów. Te najbardziej odpowiednie powinny mieć długie oraz wąskie ostrza, które ułatwią wycinanie drobnych elementów. Dobrze kiedy wykonane są ze stali nierdzewnej, dobrze połączone nitem i dociskane do siebie z odpowiednią siłą (dzięki sprężystemu elementowi łączącemu). Już po wycięciu, do obróbki poszczególnych części (by były idealnie równe), służyć będzie nożyk. W modelarstwie najlepiej sprawdzają się takie, których ostrze umieszczone jest w metalowej prowadnicy. Można je kupić w marketach budowlanych: będą wtedy odpowiednio ostre i dobrze wyprofilowane. Warto wiedzieć, że wielu doświadczonych modelarzy do przycinania używa skalpeli chirurgicznych (jednorazowych lub z wymiennymi ostrzami). Przy pracy nad modelem przydać się mogą takie akcesoria modelarskie jak np. cyrkiel tnący, który służy do wycinania kółek i otworów. Warto poszukać cyrkla, który posiada zaznaczone środki kół (małe krzyżyki), które ułatwiają wycinanie. Należy także zwrócić uwagę na to, z jakimi materiałami jest w stanie sobie poradzić (folia, papier, karton, itp.).

akcesoria modelarskie

Co jeszcze jest niezbędne w modelarstwie?

Niemal każdy wycięty element wymaga jeszcze dodatkowej obróbki. by stał się idealnie gładki. Aby tak się stało potrzebne będą:

  • Pilnik – wybierając go warto zdecydować się np. na elastyczny pilnik do paznokci, który posiada kilka stopni gradacji (można go kupić w drogerii). Do niektórych prac modelarskich przydaje się także niewielki pilnik metalowy (tzw. iglak).
  • Papier ścierny – o gradacjach od 240 do 1000.

W domu warto mieć wszystkie te rzeczy, bo nigdy nie wiadomo, co będzie akurat potrzebne (jakiej pracy będą wymagały elementy). Na koniec zaś wspomnieć trzeba o rzeczy bardzo ważnej i oczywistym zakupie, czyli o kleju. Zaczynając swoją przygodę z modelarstwem warto postawić na klej markowy, który nie będzie zbyt gęsty, za to posiadał będzie precyzyjny dozownik. Gęsty klej może sprawić, że nałoży się go więcej niż potrzeba, co może zepsuć elementy modelu. Oczywiście uwagę należy zwrócić na to, do jakiego materiału przeznaczony jest konkretny klej (karton, plastik, itd,), gdyż mogą one różnić się swoimi właściwościami.

Dodaj komentarz