Jak działa test owulacyjny?

Test owulacyjny LH Test – jak to działa?

Owulacją nazywamy czas, w którym dojrzałe jajeczko wychodzi z jajnika po uformowaniu pęcherzyka Graafa. Dla wielu kobiet przypada ona na połowę cyklu, czyli około 14 dzień od przypadnięcia miesiączki. Różne czynniki mogą wpłynąć na zmianę czasu, w którym przypada owulacja – np. nieregularność cyklów – co może powodować, że owulacja wystąpi wcześniej lub później, dlatego, aby mieć pewność, że znajduje się we właściwym okresie cyklu, możemy dokonywać samodzielnych badań za pomocą testów owulacyjnych. Test owulacyjny LH Test pomaga wykryć krótki i gwałtowny wzrost w organizmie hormonu lutenizującego, który poprzedza wystąpienie owulacji. Pozytywny wynik testu owulacyjnego oznacza, że prawdopodobnie w ciągu najbliższych 3 dni kobieta będzie miała owulację.

Hormon LH i owulacja

Na początku każdego cyklu miesięcznego ciało kobiety zaczyna produkować rekombinowany hormon folikulotropowy (FSH). FSH stymuluje wzrost pęcherzyka Graafa w jednym z jajowodów. Zawiera on wszystkie niezbędne składniki pozwalające mu odżywiać jajeczko. Gdy pęcherzyk jest w pełni dojrzały nagły przypływ hormonu LH powoduje uwolnienie go do jajowodu, co powoduje rozpoczęcie owulacji.

Podczas całego cyklu hormon LH pojawia się w naszym organizmie w małych dawkach. Jednak tuż przed owulacją jego poziom raptownie wzrasta. Wysoki poziom hormonu lutenizującego umożliwia owulację, a test owulacyjny wykrywa gwałtowną zwyżkę LH.

Gwałtowny wzrost poziomu hormonu lutenizującego możemy zaobserwować tylko w ściśle określonym czasie w miesiącu. Ważny jest nie tylko odpowiedni dzień, ale również godzina. Ciało kobiety produkuje LH o poranku, dlatego najlepiej jest, aby wykonywać test po południu.

Jeśli zwyżka hormonu lutenizującego została wykryta przez test – ma on wynik pozytywny – zapłodnienie może mieć miejsce w ciągu najbliższych 36 godzin. Owulacja ma miejsce tylko raz w miesiącu, a jajeczko żyje jedynie przez 24 godzin, dlatego kluczowe do zajścia w ciąże jest prawidłowe przewidzenie czasu najwyższej płodności organizmu.

Test owulacyjny może być doskonałym sposobem na przewidzenie najlepszego czasu na zajście w ciąże, ale również sposobem na antykoncepcję dla par, które w najbliższym czasie nie chcą zakładać rodziny.

Dodaj komentarz