Jak pozyskać dotację z Unii?

Wejście Polski do Unii Europejskiej przyniosło dla naszego kraju mnóstwo korzyści.Jedną z nich jest możliwość wsparcia finansowego w postaci dotacji na realizację wielu różnych programów i projektów.

Dotacje z Unii Europejskiej i oferowane wsparcie finansowe na różne projekty daje nam ogromne możliwości. Ciągle tworzonych jest mnóstwo programów, gdzie można ubiegać się o dofinansowanie, lecz najważniejsze pytanie brzmi jak dostać dotację?

Pomysł

Wszystko zaczyna się w naszej głowie. Zanim będziemy starać się o jakąkolwiek dotację musimy wiedzieć, co chcemy zrobić. Dobry pomysł to podstawa, a jego uzasadnienie jest jeszcze ważniejsze, gdyż od tego zależy czy uda nam się pozyskać środki finansowe.

Odpowiedni program

Aby móc ubiegać się o jakiekolwiek dofinansowania europejskie potrzebne jest określenie dotacji, o którą chcemy się starać. Tutaj pomocna może być wyszukiwarka dotacji, gdzie należy wypełnić dane w formularzach określając dziedzinę naszej działalności, lokalizację realizacji projektu oraz siebie jako beneficjenta. Dzięki tej wyszukiwarce możemy dowiedzieć się o jakie dotacje unijne możemy się ubiegać.

Dokumentacja i terminy naboru

Po wyborze dotacji, o którą chcesz się ubiegać znajdź instytucję odpowiedzialną za dany konkursu oraz zapoznaj się z dokumentacją, jaką musisz złożyć. Będzie ona niezbędna do prawidłowego opracowania aplikacji konkursowej. Bardzo ważną rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę jest termin naboru wniosków, którego nie możemy przekroczyć.

alt="przygotowywanie wniosków unijnych"

Przygotuj niezbędne dokumenty

Po zapoznaniu się ze specyfiką dokumentacji możemy przystąpić do jej przygotowywania wniosku. Bardzo pomocna kwestią mogą być dla nas instrukcje wypełniania wniosków, które często na swojej stronie zamieszczają instytucje prowadzące nabór wniosków.

Złóż wniosek aplikacyjny

Najważniejsza część ubiegania się o dotację to złożenie poprawnie wypełnionego wniosku aplikacyjnego o dofinansowanie.Dokumentacja powinna zawierać wszystkie niezbędne dokumenty, wraz z potrzebnymi załącznikami.

Czekaj na rozpatrzenie wniosku

Teraz pozostaje nam tylko oczekiwać na odpowiedź od instytucji, w której ubiegamy się o wniosek. Jeśli spełnił on wszystkie kryteria formalne, zostanie poddany ocenie merytorycznej. Bardzo ważną kwestią jest to, czy realizuje on cele wskazane w programie, z którego chcemy otrzymać dofinansowanie. Ponadto organizacja poddaje ocenie to, czy jesteś w stanie zrealizować planowaną inwestycję. Ocena wniosku może trwać dłużej lub krócej, dlatego na tym etapie musimy uzbroić się w cierpliwość. Jeżeli nasz wniosek otrzyma odpowiednią ilość punktów zakwalifikujemy się do projektu i będziemy mogli podpisać umowę o dofinansowanie.


Dodaj komentarz