Alkomat czy alkotest – co będzie lepsze dla zbadania naszej trzeźwości?

Grill u rodziny, parapetówka u znajomych, weekend za miastem… Czasem imprezy bywają bardzo udane, a przecież my wracamy dopiero następnego dnia! Ale czy jesteś pewny, że Twój organizm jest już gotowy do prowadzenia pojazdu? Czy masz pewność o tym, że oprócz lekkiego kaca z Twojego organizmu już zniknął alkohol? Alkomaty oraz alkotesty zostały stworzone by odpowiadać na tego typu pytania. Warto mieć jedno z nich pod ręką, ale co wybrać?

alkomat z atestem

Alkotest – podstawowe wady i zalety

Typowy alkotest dostępny w aptece czy na większości stacji paliw jest bardzo prostym narzędziem, które pozwala orientacyjnie i w przybliżony sposób określić czy nasz organizm wydalił już resztki alkoholu. Orientacyjnie to w tym wypadku słowo kluczowe. Korzystając z produktu tego typu nie jesteśmy w stanie określić czy spełniamy normę, a jeżeli alkotest wykaże obecność alkoholu w naszym organizmie to kiedy będziemy mogli znów jechać samochodem. Warto dodać, że produkty tego typu są jednorazowe, więc warto mieć ich kilka. Są natomiast stosunkowo tanie i łatwo dostępne co sprawia, że są bardzo popularne na rynku. Testy tego typu mają kształt szklanej rurki, w której znajdują się kryształki granulatu adsorpcyjnego. Pod wpływem wdmuchiwanego do rurki powietrza z zawartością alkoholu ich kolor szybko się zmienia, co pokazuje nam że nie spełniamy jeszcze normy alkoholu ustalonej przez ustawodawcę.

Alkomat – profesjonalny test i dokładny wynik

Inaczej to wygląda w wypadku urządzeń zwanych alkomatami. Na rynku pojawia się coraz więcej sklepów oferujących alkomaty z atestem, a co za tym idzie urządzenia precyzyjne i podające pewny wynik. Są one nieco trudniej dostępne, ponieważ te lepszej jakości kosztują często po kilkaset złotych i należy ich szukać w wyspecjalizowanych sklepach, takich jak Sklep-alkomat.pl. Najlepszy stosunek ceny do jakości i dokładności pomiaru osiągniemy wybierając alkomat z sensorem elektrochemicznym. Jest to rozwiązanie stosowane w urządzeniach wykorzystywanych przez policję. Dobrze skalibrowany alkomat zapewni nam bardzo dokładny pomiar. Zasada jego działania opiera się na zawartych w jego wnętrzu,określonych związkach chemicznych (przeważnie jest to platyna), która doskonale wchodzi w reakcje z alkoholem oraz czujnikach, co pozwala na ustalenie ilości alkoholu w wydychanym powietrzu i wyrażenie go w promilach. Korzystając z tego typu urządzenia musimy pamiętać o jego serwisowaniu oraz kalibracji. Warto również porównać wyniki z innymi alkomatami tego typu i upewnić się o dokładności pomiarów.

Niezależnie od tego, czy wybierzemy alkotest czy dobrej jakości alkomat ważne jest, że w ten sposób możemy uchronić siebie oraz innych użytkowników drogi przed niebezpieczeństwem. Wsiadający za kółko pijani kierowcy doprowadzają do wielu poważnych w skutkach wypadków. Tego typu akcesoria powinny minimalizować liczbę takich przypadków i doprowadzić do widocznej poprawy bezpieczeństwa na naszych drogach.

Dodaj komentarz