Wolny komputer – przyspieszanie komputera

Często zdarza się że, po pewnym czasie użytkowania, komputer staje się wolny – aplikacje nie uruchamiają się tak szybko jak po zainstalowaniu system operacyjnego, a na dysku jest mało miejsca.
Aby temu zaradzić należy przystąpić do czyszczenia systemu. Można to zrobić automatycznie, korzystając z takich narzędzi jak program do przyśpieszania komputera, ale można też zrobić to ręcznie.
Nie jest to trudne zadanie, praktycznie sprowadza się ono do usunięcia niepotrzebnych plików.

  1. Opróżnienie kosza, niewątpliwie przyspieszy komputer oraz zwolni miejsce na dysku.
  2. Wyczyszczenie pamięci podręcznej przeglądarki internetowej, zapchana pamięć podręczna to jeden z głównych powodów powolnego działania tego programu.
  3. Skasowanie plików tymczasowych, które nie są potrzebne w prawidłowym funkcjonowaniu systemu. Pliki tymczasowe znajdują się w katalogach C:\Windows\Temp oraz C:\Documents and Settings\nazwa_użytkownika\Ustawienia lokalne\Temp. Bez obawy można usunąć całą zawartość tych katalogów.

Te trzy czynności to podstawa, jeśli mamy wolny komputer i chcemy przyśpieszyć jego działanie.

Inne pliki i foldery, które można usunąć w celu przyśpieszenia komputera, to:

  • Pliki w katalogu C:\Windows\Prefetch, w którym są przechowywane wpisy często uruchamianych się w autostarcie programów
  • Folder MSOCache, w którym są przechowywane pliki instalacyjne MS Office
  • C:\WINDOWS\Driver Cache\i386, w którym są przechowywane kopie zapasowe sterowników

Jeśli nie będziemy zadowoleni z szybkości działania komputera możemy podjąć kolejne kroki, które pozwolą na jego przyspieszenie. Wymagają one jednak większej wiedzy, gdyż trzeba będzie operować na rejestrze systemu.

  • W rejestrze należy usunąć wpisy dla programów, które już dawno już nie istnieją w systemie – zostały skasowane lub odinstalowane.
  • W rejestrze można też zmienić domyślnie ustawienia przechowywania widoku dla folderów.

Mniej zaawansowani użytkownicy mogą w tym przypadku wykorzystać program do przyśpieszania komputera lub wyspecjalizowany do czyszczenia rejestru.

Dodaj komentarz