Często zdarza się że, po pewnym czasie użytkowania, komputer staje się wolny – aplikacje nie uruchamiają się tak szybko jak po zainstalowaniu system operacyjnego, a na dysku jest mało miejsca.
Aby temu zaradzić należy przystąpić do czyszczenia systemu. Można to zrobić automatycznie, korzystając z takich narzędzi jak program do przyśpieszania komputera, ale można też zrobić to ręcznie.
Nie jest to trudne zadanie, praktycznie sprowadza się ono do usunięcia niepotrzebnych plików.
- Opróżnienie kosza, niewątpliwie przyspieszy komputer oraz zwolni miejsce na dysku.
- Wyczyszczenie pamięci podręcznej przeglądarki internetowej, zapchana pamięć podręczna to jeden z głównych powodów powolnego działania tego programu.
- Skasowanie plików tymczasowych, które nie są potrzebne w prawidłowym funkcjonowaniu systemu. Pliki tymczasowe znajdują się w katalogach C:\Windows\Temp oraz C:\Documents and Settings\nazwa_użytkownika\Ustawienia lokalne\Temp. Bez obawy można usunąć całą zawartość tych katalogów.
Te trzy czynności to podstawa, jeśli mamy wolny komputer i chcemy przyśpieszyć jego działanie.
Inne pliki i foldery, które można usunąć w celu przyśpieszenia komputera, to:
- Pliki w katalogu C:\Windows\Prefetch, w którym są przechowywane wpisy często uruchamianych się w autostarcie programów
- Folder MSOCache, w którym są przechowywane pliki instalacyjne MS Office
- C:\WINDOWS\Driver Cache\i386, w którym są przechowywane kopie zapasowe sterowników
Jeśli nie będziemy zadowoleni z szybkości działania komputera możemy podjąć kolejne kroki, które pozwolą na jego przyspieszenie. Wymagają one jednak większej wiedzy, gdyż trzeba będzie operować na rejestrze systemu.
- W rejestrze należy usunąć wpisy dla programów, które już dawno już nie istnieją w systemie – zostały skasowane lub odinstalowane.
- W rejestrze można też zmienić domyślnie ustawienia przechowywania widoku dla folderów.
Mniej zaawansowani użytkownicy mogą w tym przypadku wykorzystać program do przyśpieszania komputera lub wyspecjalizowany do czyszczenia rejestru.