Wpływ zapachów na nasz nastrój

Zapach to wrażenie, które może obniżyć poziom stresu, wzmóc apetyt, poprawić pamięć, dodać energii, a nawet przywołać wspomnienia. Zapach to potężny bodziec, który oddziałuje na nasze samopoczucie, a także na to, jak postrzegamy otaczający nas świat. Niewielki powiew lawendy może sprawić, że poczujemy się szczęśliwsi, aromat róż obniży nam ciśnienie, natomiast woń eukaliptusa wpłynie pozytywnie na koncentrację. Zmysł węchu to niezwykły narząd, który możemy samodzielnie stymulować, wpływając tym samym na nasze samopoczucie.

Rodzaje zapachów nie do okiełznania

Zapach to wrażenie wywierane przez rozmaite wonne substancje, tworzące swoistą całość odbieraną przez człowieka zmysłem powonienia. W powietrzu znajduje się wiele drobnych cząsteczek, z których tylko niektóre jesteśmy w stanie rozpoznać jako zapachy. Pierwsze próby klasyfikacji zapachów były podejmowane już w starożytności, m.in. przez Arystotelesa w czwartym stuleciu p.n.e. W 1752 roku Linneusz stworzył klasyfikację siedmiu klas zapachu (aromatyczny, pachnący, ambrozji, czosnkowy, kozi, odpychający i budzący mdłości), która obowiązywała przez w nieco rozbudowanej formie (9 klas) przez blisko 100 lat. Dziś wiadomo, że problem zapachu jest o wiele bardziej skomplikowany, a próby klasyfikacji zapachów, zwłaszcza te oparte na hipotezie tzw. zapachów podstawowych, zostają odrzucone. Stwierdzono jednak, w oparciu o niezależne badania, że zapach ma istotny wpływ na nasz nastrój oraz samopoczucie, które możemy kontrolować stosując odpowiednie linie zapachowe.

Zapach na stres

Lawenda, pochodząca z obszarów śródziemnomorskich, to roślina o właściwościach zarówno ozdobnych, jak i kosmetycznych oraz leczniczych. Olejek lawendowy to doskonały środek stosowany w terapii inhalacyjnej, działający wspomagająco w leczeniu przeziębień, zapalenia oskrzeli czy migdałków. Zapach lawendy pozwala obniżyć poziom stresu, niepokoju, a nawet bezsenności. Spowalnia on aktywność układu nerwowego, zwiększając poziom relaksacji, pozytywnego nastroju oraz zdrowotnej jakości snu. Stosując świece o zapachu lawendy https://www.sklep.bispol.pl/fragrance-lines/lawenda jesteśmy w stanie zredukować poziom naszego stresu, uzyskując kojącą i relaksacyjną atmosferę otoczenia.

Zapach na wyciszenie

Różę już w starożytności uznawano za „lek na wszystko”. Wywary różane zajmowały czołowe miejsce w medycynie greckiej, chińskiej, sumeryjskiej, egipskiej oraz indyjskiej. Obecnie preparaty różane wykorzystuje się z powodzeniem w ziołolecznictwie, kosmetyce, medycynie oraz aromaterapii. Zapach różany wydobywający się z linii świec o tym aromacie https://www.sklep.bispol.pl/fragrance-lines/roze stymuluje cały organizm, w tym również umysł. Zapach płatków róż uspokaja, pomaga się odprężyć oraz wyciszyć.

Zapach dla umysłu

Cynamon był dawniej jednym z najbardziej pożądanych produktów na świecie. Uchodził za ambrozję bogów. Wierzono w jego moc uleczania zarówno ciała, jak i umysłu. Cynamon znamy obecnie głównie jako aromatyczną przyprawę, nadającą potrawom wyjątkowej słodyczy oraz intensyfikującą odczucia smakowe. Jednak ma on również właściwości lecznicze, które wykorzystywane są w medycynie od 5 tysięcy lat. Cynamon pomaga nie tylko w leczeniu chorób układu oddechowego, ale również reumatyzmu, schorzeń stawów czy układu moczowego. Ma on właściwości przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwkaszlowe, przeciwalergiczne, antyseptyczne oraz przeciwskurczowe. Cynamon ma piękny, ostry, korzenny zapach, który pomaga pozbyć się zmęczenia psychicznego oraz poprawia koncentrację i stymuluje pamięć. Świece z linii o zapachu cynamonu https://www.sklep.bispol.pl/fragrance-lines/cynamon to dziś nieodłączny element każdych świąt oraz rodzinnych uroczystości, z którymi wiążemy przecież najlepsze wspomnienia.

Zapach na przemęczenie i zły nastrój

Cytrusy to rośliny, które trafiły do nas najprawdopodobniej z Indii, północnych Chin oraz Indonezji dzięki Grekom. Cytryny, pomarańcze, limonki to owoce, których zapach trudno pomylić z jakimkolwiek innym. Bardzo często łączy się aromaty cytrusowe z zapachem mięty, która również ma działanie pobudzające oraz odświeżające. Świece cytrusowe https://www.sklep.bispol.pl/fragrance-lines/orzezwienie są w stanie wyrwać nas z apatii i skutecznie ponudzić do życia. Pomagają zniwelować złość, lęk oraz przemęczenie, a ich świeży aromat poprawia koncentrację oraz koi cały organizm.

Dodaj komentarz