Zalety przedszkola

Rodzice posyłający dziecko do przedszkola martwią się, czy malec zaadoptuje się w nowym otoczeniu, a dla malucha nowa sytuacja też wiąże się ze stresem, czemu niejednokrotnie daje znak  krzykiem i płaczem. W rzeczywistości jednak pobyt dziecka w przedszkolu może mieć pozytywny wpływ na jego rozwój społeczny i edukacyjny.

Nowe otoczenie, nieznane towarzystwo oraz pierwsze obowiązki wcale nie muszą oznaczać stresu i płaczu, pod warunkiem, że odpowiednio wcześniej przygotujemy malucha to tej zmiany. Można go przecież już wcześniej kilka razy zabrać na chwilę do przedszkola, zapoznać z wychowawczynią i pozwolić pobawić się z rówieśnikami, aby maluch oswoił się z nowymi miejscem. Pozwólmy też dziecku wybrać plecaczek czy piórnik, kupmy mu blok, kredki, czy farby plakatowe z jego ulubieńcami z bajek, a na pewno będzie się czuł lepiej.

Najważniejszą zaletą posłania dziecka do przedszkola nie jest umożliwienie rodzicom podjęcia pracy zawodowej, ale rozwój dziecka i jego edukacji. Przede wszystkim malec ma stały kontakt z rówieśnikami, dzięki czemu uczy się żyć w społeczeństwie- musi rozwiązywać swoje małe kłótnie, dzielić się zabawkami z innymi dziećmi, przyswaja podstawowe wartości i zasady kultury osobistej. Małe dzieci w przedszkolu większą część dnia spędzają na zabawie, jednak i ta forma rozrywki może być doskonałą lekcją współpracy, uprzejmości i cierpliwości Poza tym za sprawą wychowawczy dziecko rozwija się umysłowo, manualnie i fizycznie. Zajęcia plastyczne rozwijają wyobraźnię, a to co dziecko narysuje kredkami, czy namaluje wykorzystując farby dla dzieci, często pozwala poznać jego osobowość, a nawet problemy. Zajęcia ruchowe pozwalają wyładować energię, muzyka doskonali słuch i rozwija talent muzyczny, a kontakt ze sztuką w postaci teatrzyków, czy oglądania bajek pobudza wrażliwość dziecka. Nie sposób nie wspomnieć, że przedszkole przygotowuje dziecko do edukacji szkolnej i jego pierwszych obowiązków w zerówce.

Dobre przedszkole powinno uczyć i wychowywać – ma pobudzać wyobraźnię i wrażliwość dziecka, dając przy tym lekcję kultury, życzliwości i współpracy, która na pewno zaowocuje w niedalekiej przyszłości.

Dodaj komentarz