Na czym polega ajencja

Na rynku w ostatnim okresie bardzo popularna stała się ajencja czyli  prowadzenie działalności na zasadzie dzierżawy od jakiejś firmy. Jednak jak się okazuje nie każdy wie na czym dokładnie polega ta forma współpracy i jakie korzyści niesie dla stron umowy.

Ajencja to nic innego jak forma współpracy pomiędzy etatem a franczyzą. Na tego typu współpracę decydują się przeważnie osoby, które pragną mieć np. własny sklep, ale ograniczeniem dla nich są często środki finansowe. Na rynku sklepów działających na zasadzie ajencji jest całe mnóstwo, a można powiedzieć jedną z bardziej znanych i popularnych jest Żabka Polska sp. z o.o. Jest to spółka, którą między innymi zarządzają takie osoby  Jacek Roszyk, Oskar Fischer. Żabka posiada na rynku około 2500 sklepów, które prowadzone są właśnie na zasadzie współpracy ajencyjnej. Każdy ajent prowadzi sklep na zasadach własnej działalności gospodarczej ale w oparciu o umowę podpisaną z siecią. Dzięki temu ajent dostaje wyremontowany i wyposażony sklep, na który otrzymuje kredyt kupiecki.

By zostać ajentem należy być  osobą przedsiębiorczą, znająca dobrze daną branżę w której chce się działać oraz umieć zarządzać personelem.

Korzyści jakie niesie tego typu współpraca to przede wszystkim brak formalności związanych z zatrudnianiem pracowników i innymi papierkowymi sprawami. Z kolei osoba która decyduje się zostać ajentem jest w pewien sposób szefem dla samego siebie, a przy tym nie musi wydawać własnych pieniędzy

Dodaj komentarz