Zużyte sprzęgło

Sprzęgło jest jednym z elementów samochodu, które kiedyś w końcu się wyczerpie. Dobre, odpowiedniej jakości i odpowiednio użytkowane powinno wytrzymać ponad 100 tys. przejechanych kilometrów, nawet do 200 tys. Po tym czasie prawdopodobnie będzie konieczna wymiana go na nowe.

Przyczyny awarii

Jak już wspomnieliśmy normalnie sprzęgło powinno służyć nam do 200 tys. km, może i dłużej. Jednak często dochodzi do o wiele szybszego zużycia sprzęgła, a dzieje się to na wskutek nieodpowiedniego użytkowania. Najczęstsze przyczyny spalonego sprzęgła popełniane przez kierowców jest jazda na tzw. półsprzęgle. Doprowadza ona zdecydowanie do o wiele szybszego zużycia. Także gwałtowne ruszanie spod świateł, czy zwyczajne palenie gumy skraca nam żywotność sprzęgła, przez co szybciej możemy być narażeni na wysokie koszty.

Pierwsze objawy

Możemy także w czasie jazdy zauważyć objawy sugerujące winę sprzęgła. Najczęstszą z nich jest wtedy, kiedy samochód odmawia nam posłuszeństwa podczas jazdy pod górkę. Także kiedy silnik zwiększa swoje obroty, ale nie odczuwamy zwiększenie samej prędkości, również mogą pojawić się problemy przy zmianie biegów. Trzeba szybko na to zareagować, gdyż oprócz późniejszej wymiany sprzęgła, może się okazać, że przez to ucierpiały inne mechanizmy, np. skrzynia biegów.

Wymiana sprzęgła

Wymiana sprzęgła to niestety bardzo kosztowny zabieg. Także pracochłonny. Sam koszt wymiany może przewyższyć cenę samego sprzęgła. Wszystko dlatego, że konieczny jest demontaż skrzyni biegów. Przy tej okazji możemy sprawdzić stan innych części. Zaleca się także wymianę przy okazji docisku i łożyska oporowego. Możemy zaoszczędzić na przyszłość. Przecież kiedy wmontujemy z powrotem te elementy, ale używane wiemy, że szybciej się zużyją. A każda ich wymiana musi równać się z demontażem skrzyni biegów, czyli kolejnymi niepotrzebnymi kosztami.

Jak widać, możemy tak dbać o sprzęgło, być zachowawczym, a na pewno opóźni to naszą wizytę u mechanika. Pamiętajmy, że na pewno sprzęgło szybciej zużywa się przy jeździe po mieście, niż w trasie. Jednak tego nie unikniemy, ale możemy opóźnić samo wyczerpanie się. Autorem tego tekstu jest http://www.koladwumasowe.pl, gdzie znajdziemy wiele informacji na ten temat.

Dodaj komentarz