promienniki podczerwieni

3 sposoby na wykorzystanie promienników elektrycznych w domu

Promienniki elektryczne, czyli inaczej elektryczne promienniki podczerwieni, są to urządzenia, które przetwarzają energię elektryczną w ciepło, w formie promieniowania podczerwonego. Promieniowanie podczerwone nie jest widzialne dla oka ludzkiego. Jest ono za to świetnym nośnikiem energii cieplnej. Promienniki elektryczne możemy spotkać w różnej formie – w postaci elementów ceramicznych, metalowych czy też w postaci żarówek, a także paneli grzewczych. Jak w takim razie można wykorzystać parametry grzewcze promienników elektrycznych na domowe potrzeby?

Ogrzewanie domu za pomocą promienników elektrycznych

Znając zasadę działania promienników podczerwieni, pierwszym pomysłem na ich wykorzystanie w domu jest ogrzewanie. Czy to możliwe, a jeżeli tak to, w jaki sposób i czy jest to opłacalne? Owszem, jest to jak najbardziej możliwe, co więcej, to rozwiązanie zyskuje coraz większą popularność. Ogrzewanie domu, biura czy hali produkcyjnej za pomocą promienników elektrycznych działa nieco inaczej niż tradycyjne metody ogrzewania promienniki ogrzewają bowiem nie powietrze, a rzeczy, ściany, przedmioty, a dopiero one grzeją powietrze. Ściany z kolei dłużej przechowują ciepło, dzięki czemu na dłużej zapewniają komfort termiczny, przy mniejszym zużyciu energii. Co więcej, ten sposób ogrzewania nie przyczynią się do unoszenia się pyłków i kurzy, co może być zbawienne zwłaszcza dla alergików.

Ogrzewanie zewnętrzne

Ciepło emitowane przez promienniki elektryczne możemy wykorzystać nie tylko do ogrzewania domu, ale też będzie świetnym pomysłem na podniesienie temperatury na tarasie czy balkonie. Do ogrzewania zewnętrznego można zastosować nieco inny typ promienników – krótkofalowe. Krótkofalowe promienniki podczerwieni zapewnią przyjemne ciepło, nawet podczas chłodniejszych wieczorów, dzięki nim komfortowo posiedzimy na świeżym powietrzu, w przyjemnej temperaturze.

Ogrzewanie garażu, strychu, altany

Promienniki podczerwieni świetnie sprawdzą się jako alternatywne ogrzewanie miejsc, które na co dzień nie są ogrzewane. Garaże blaszaki, strych, czy też przydomowa altana – korzystając z promienników elektrycznych, możemy spokojnie planować prace porządkowe czy hobbystyczne, nawet wtedy, gdy na zewnątrz jest już zimno. Dzięki innowacyjnemu ogrzewaniu za pomocą promienników podczerwieni jesteśmy w stanie lepiej wykorzystać miejsca i czas, które do tej pory były niedostępne z powodu złej aury. Warto więc wypróbować tę metodę ogrzewania i przekonać się, w jakim stopniu spełni ona nasze oczekiwania i przyniesie wymierne korzyści w postaci komfortu cieplnego, dobrego samopoczucia i oszczędności energii.

Dodaj komentarz