Car-sharing

Car-sharing to nic innego jak system wypożyczania samochodów. Firmy car-sharingowe mają w swojej ofercie auta które są udostępniane jedynie zarejestrowanym użytkownikom nawet na krótki czas. Zdarza się, że nie przekracza on nawet godziny.

Jak to działa?

Samochody udostępniane są użytkownikom przez operatorów danej floty pojazdów, np. różnego rodzaju przedsiębiorstwa czy grupy osób fizycznych za pewną opłatą. Aby skorzystać z oferowanych usług użytkownik musi zostać wcześniej zarejestrowany w systemie.

Czym car-sharing różni się od zwykłych wypożyczalni?

Pierwszą różnicą jest to, iż funkcjonowanie car-sharingu nie jest w żaden sposób ograniczone przez pracę biura. Oznacza to, że rezerwacje, odbiór czy zwrot pożyczonego pojazdu dokonywany jest przez użytkownika we własnym zakresie. Dodatkowo pojazdy mogą być wypożyczane nie tylko na dni czy też godziny, ale nawet i na minuty.

Przed zarejestrowaniem w serwisie każdy użytkownik zostaje dokładnie sprawdzony. Oznacza to, iż jego prawo jazdy jest weryfikowane, a sposoby płatności ustalone z góry. W koszt wypożyczenia samochodu wliczone jest często ubezpieczenie oraz cena paliwa.

Zalety car-sharingu

Car-sharing jest tańszym rozwiązaniem niż zakup swojego własnego samochodu. Wiąże się to z wieloma wydatkami, których często nie bierzemy pod uwagę obliczając całkowity koszt utrzymania pojazdu, np. ubezpieczenie, rejestracja, ewentualne naprawy, itp.

Właśnie tych rzeczy często nie uwzględniamy, a rozpatrujemy jedynie koszt  zużycia paliwa, co daje mocno zaniżony wynik podczas podliczania całkowitych kosztów.

Artykuł powstał we współpracy z: http://www.mobilrent.pl/

Dodaj komentarz