Przemysł wojskowy również korzysta z rozwoju technologicznego. Armie na całym świecie inwestują w modernizację swojego wojska oraz sprzętów. Jakie są najbardziej znamienite maszyny wojskowe świata?
M142
HIMARS
M142 HIMARS to pochodząca ze Stanów Zjednoczonych kołowa wyrzutnia rakiet. Jej waga wynosi około 11 ton. Stworzono ją z myślą o zapewnieniu taktycznego wsparcia dla wojsk lądowych. Największymi zaletami tegoż sprzętu bojowego są: duża siła ogniowa oraz mobilność.
Archer
To szwedzki system artyleryjski, który został stworzony na zamówienie dwóch armii szwedzkiej oraz norweskiej. Jego całkowity ciężar wynosi około 30 ton, może poruszać się z prędkością nawet do 70 km/h. Składa się z haubicy 155 mm, zdalnie sterowanego modułu uzbrojenie Lemur oraz podwozia ciężarówki Volvo A30D. Zmieści się w nim najwięcej 21 sztuk amunicji.
Charles de Gaulle
To francuski lotniskowiec, który jest chluba tamtejszej marynarki i pomieści, aż 1750 osób. Jest on jedynym lotniskowcem o napędzie atomowym niezbudowanym w Stanach Zjednoczonych. Potrafi on rozwinąć prędkość do 27 węzłów. Sercem Charles’a de Gaulle są 2 reaktory, dające mu możliwość nieprzerwanego działania przez 5 lat.
BvS10 Viking
Wyprodukowany w Szwecji, a używany głównie przez Royal Marines. Jego waga całkowita wynosi około 8,5 tony, a pojemność załogi to 13 osób. Składa się on z 2-óch modułów, które połączone są ze sobą przegubem. Jego mankamentem jest niezbyt gruby pancerz, ale za to zachwycić mogą właściwości jezdne, potrafi pokonać np. wzniesienie o nachyleniu nawet 45 stopni.
KTO Rosomak
Ten pojazd znany jest każdemu Polakowi, a przynajmniej jego nazwa. Ciężar Rosomaka wynosi około 24 ton i wykorzystywany jest głównie przez naszą armię Jego główną zaletą jest prędkość – na lądzie może on poruszać się około 100 km/h, zaś w wodzie 10 km/h oraz jego wielozadaniowość. W zależności od wersji, z którą mamy do czynienia jest: ewakuacja medyczna, rekonesans czy transport żołnierzy.
Artykuł powstał we współpracy z: http://revell.com.pl/modele-do-sklejania/samoloty-wojskowe/