Choinka kaukaska. Czyli jak dbać o jodłę kaukaską w doniczce?

Choinka kaukaska. Czyli jak dbać o jodłę kaukaską w doniczce?

Choinka w doniczce jest zwykle nieco mniejsza od ściętego drzewka, ale z odpowiednimi dekoracjami świątecznymi wygląda równie pięknie. Plastikową doniczkę można ozdobić umieszczając ją np. w dużym koszu z trawy morskiej lub owijając świątecznym papierem. Jeśli nie chcesz co roku kupować nowej choinki, możesz zadbać o nią tak, aby w przyszłym sezonie również była choinką do Twojego salonu. Należy tylko przestrzegać kilku wskazówek dotyczących jej pielęgnacji.

Żywa choinka w doniczce — piękna przez cały rok

Z uwagi na to, że cięte choinki więdną i po świętach są wyrzucane, coraz więcej osób chce mieć drzewko świąteczne w doniczce. W ten sposób można je nadal trzymać i pielęgnować w przydomowych donicach lub przesadzić do ogrodu i cieszyć się swoim drzewkiem przez cały rok.

Jodła kaukaska (https://hoho-choinka.pl/choinki/jodla-kaukaska-premium-m/) jest najdłużej żyjącą ze wszystkich choinek i przy odpowiedniej pielęgnacji długo zachowuje swoje piękno. Jednak zanim taką zamówimy, należy wziąć pod uwagę kilka czynników: wiele z nich jest uprawianych w warunkach szkodliwych dla środowiska i poddawanych działaniu chemicznych nawozów lub pestycydów. Z tego powodu decydując się na zakup, warto wybrać plantację, która legitymuje się międzynarodowym certyfikatem GlobalGAP. Tylko wtedy można mieć pewność, że kupione drzewko zostało wyhodowane w najbardziej ekologiczny sposób i po zasadzeniu w ogrodzie będzie wyjątkową ozdobą przez wiele lat.

Jak dbać o jodłę kaukaską w doniczce podczas świąt?

Kiedy choinka trafia pod nasz próg, należy najpierw dać jej możliwość zaaklimatyzowania się. Wstawienie jej bezpośrednio z zewnątrz do ciepłego domu nie wyjdzie jej na dobre. Dlatego warto najpierw umieścić roślinę w pomieszczeniu przejściowym o temperaturze około 10°C, np. w ogrodzie zimowym, magazynie, na klatce schodowej lub w piwnicy. Po kilku dniach jodłę można umieścić w mieszkaniu.

Jest jeszcze parę wskazówek, o których warto pamiętać w okresie świątecznym:

  • Ustaw choinkę tak, aby zapewnić jej odpowiednią ilość światła.
  • Trzymaj ją z dala od kaloryfera.
  • Podlewaj roślinę letnią wodą co dwa dni.
  • Od czasu do czasu spryskaj także igły, pomijając oczywiście lampki choinkowe.
  • Drzewko nie powinno być pozostawione w ciepłym domu na dłużej niż 7-10 dni.

Choinka kaukaska po świętach — co dalej?

Po 10 dniach czas zastanowić się, co zrobić z choinką? Można ją posadzić w ogrodzie lub trzymać w doniczce. Jeśli chcemy pozostawić jodłę w doniczce, należy przyzwyczaić drzewko do niższych temperatur, czyli ponownie umieścić je na kilka dni w chłodniejszym pomieszczeniu. Dodatkowo po przymrozkach warto zasilić roślinę specjalnym nawozem do jodły, aby otrzymała odpowiednią ilość składników odżywczych.

Podstawą pielęgnacji choinki w doniczce jest umieszczenie jej w odpowiednim miejscu. Bez względu na to, czy jest to patio, taras czy ogród, drzewko powinno być umieszczone w miejscu zacienionym, które nie otrzymuje bezpośredniego światła słonecznego. Większość jodeł najlepiej radzi sobie w chłodnych, wilgotnych warunkach. Jeśli takiego nie znajdziesz, to najważniejsze, aby pamiętać o obfitym podlewaniu, zwłaszcza podczas letnich upałów. Gdy drzewko podrośnie, należy je oczywiście przesadzić do większej donicy lub bezpośrednio do ogrodu.

Choinka kaukaska w ogrodzie

Jodłę można bez problemu posadzić w ogrodzie. Także i w tym przypadku należy wybrać miejsce niezbyt nasłonecznione lub lekko zacienione, ale już następnej jesieni nie wkładamy jej z powrotem do doniczki. Przed wyborem odpowiedniego miejsca dla jodły należy pamiętać, że drzewa cały czas rosną, dlatego jodłę powinnyśmy posadzić w miejscu, w którym nie będzie nam później zawadzać. Najlepiej przesadzać jodłę kaukaską w marcu, kiedy ziemia już rozmarzła i można łatwo wykopać dołek. Przy sadzeniu trzeba uważać, aby nie uszkodzić korzeni, a następnie wypełnić zagłębienie ziemią i odrobiną humusu dla iglaków. Przez pierwsze kilka tygodni roślinę należy codziennie dobrze podlewać.

Dodaj komentarz