Jak ograniczyć zużycie paliwa?

Informacje o zużyciu paliwa podawane przez producentów są zgodne z tzw. Nowym Europejskim Cyklem Jezdnym (NEDC), który oznacza, że pojazd testowany był w warunkach laboratoryjnych. Czy jednak samochód używany w warunkach miejskich bądź w terenie osiągnie analogiczne parametry? Okazuje się, że rzeczywiste spalanie może znacząco różnić się od tego, które wykazały przeprowadzone testy.

Optymalne parametry techniczne pojazdów

Konstrukcja współczesnych pojazdów zapewnia optymalne parametry w znormalizowanych warunkach, czyli takich, w jakich wykonywane są wszelkie testy. Jednak warunki te niestety rzadko odpowiadają rzeczywistym sytuacjom na drodze. Często nie uwzględniają też stylu jazdy kierowcy, który wyrobił sobie nawyki właściwe dla warunków, w jakich użytkuje pojazd. Mimo tego, na podstawie uzyskanych wyników laboratoryjnych samochód jest klasyfikowany pod względem emisji spalin. A przecież wiadomo, że na zużycie paliwa tak naprawdę wpływa wiele czynników.

Technologiczne rozwiązania

Nowe samochody wyposażone są w rozwiązania technologiczne, które ułatwiają ekonomiczne użytkowanie pojazdu. Bardzo praktycznym przykładem jest wskaźnik informujący o zmianie biegów, który pomaga w oszczędnej jeździe. Jeśli kierowca dokonuje zmian biegów zgodnie z sygnalizacją, przekłada się to na mniejsze zużycie paliwa. Warto również zaznaczyć, że mniejsze zużycie paliwa występuje podczas jazdy na wysokich biegach, a jednocześnie przy niskich prędkościach.

Innym technologicznym rozwiązaniem jest asystent jazdy w korkach monitorujący i rejestrujący wszystko, co dzieje się na drodze. Na podstawie rejestrowanych danych system sygnalizuje kierowcy zjawiska występujące na drodze, informując o konieczności hamowanie i ponownego ruszania z miejsca. Dzięki asystentowi jazdy w korkach, kierowca z łatwością może utrzymać prawidłowe odstępy między pojazdami.

Wśród rozwiązań ekonomicznych montowanych w nowych samochodach są również systemy Start&Stop. Są one częścią wyposażenia nowoczesnych jednostek napędowych. Ich działanie polega na wyłączaniu silnika podczas dłuższych postojów, na przykład podczas stania w korkach czy w oczekiwaniu na pasażera. Silnik jest automatycznie wyłączany po określonym czasie, a jego włączenie następuje w momencie wciśnięcia sprzęgła, gdy kierowca chce ruszyć z miejsca. Włączenie jednostki napędowej powoduje również zmiana temperatury w kabinie pojazdu, co jest sygnałem, iż konieczne jest włączenie systemu klimatyzacji.

Styl jazdy kierowcy

Nowoczesna technologia stosowana w samochodach niewątpliwie wpływa na mniejsze spalanie, jednak wiele zależy również od samego kierowcy, jego stylu jazdy i przestrzegania zasad obowiązujących na drodze. Bardzo ważne jest wczesne reagowanie na wszystko, co dzieje się na drodze, dlatego kierowca musi wykazać się wzmożoną koncentracją. Spokojne hamowanie i stopniowe przyspieszanie, zamiast gwałtownego reagowania, powoduje mniejsze spalanie, a jednocześnie mniejsze zużycie części mechaniki samochodowej. Tym sposobem wzrasta również bezpieczeństwo na drodze http://www.safter.pl/

Dodaj komentarz