Brzydki zapach z wentylacji – jak sobie z nim radzić

Co może być przyczyną nieprzyjemnego zapachu

Za jedną z najczęstszych przyczyn niemiłego zapachu z wentylacji wskazuje się odwrócenie ciągu urządzenia. Kanał wentylacyjny, w którym może dojść do odwrócenia ciągu, wciąga powietrze z nieprzyjemnymi zapachami z zewnątrz (np. z kanalizacji lub innych kanałów wentylacyjnych). To powoduje, że trafiające powietrze do pomieszczeń jest zanieczyszczone nieprzyjemnymi zapachami.
Przy usuwaniu powietrza przez wentylatory należy pamiętać o tym, że urządzenia wchłaniają także wilgoć. Ta z kolei lubi gromadzić się w źle skonstruowanych kanałach wentylacyjnych. To może również być źródłem nieprzyjemnych zapachów z urządzeń.
Złe połączenia kanałów wentylacyjnych, na przykład między dwoma pomieszczeniami, nie tylko nie zapewnia odpowiedniej wentylacji, co dodatkowo jest niezgodne z prawem. W takiej sytuacji należy rozdzielić kanały wentylacyjne, ponieważ takie rozwiązanie sprzyja przemieszczaniem się zanieczyszczonego powietrza i jest bardzo szkodliwe dla zdrowia.

Jak uniknąć takich sytuacji

Przy zdecydowaniu się na zamontowanie wentylacji, należy przede wszystkim sprawdzić miejsce „wylotu” i „wlotu” kanałów wentylacyjnych. Wlot nie może być umieszczony blisko miejsc gdzie powstają niemiłe zapachy, ponieważ mimo odpowiednich kanałów wentylacyjnych i właściwym poziomie wilgoci, w pomieszczeniach będzie nam towarzyszył nieprzyjemny zapach z zewnątrz.

Przy montowaniu kanałów wentylacyjnych warto zadbać o pomoc profesjonalistów, którzy nie doprowadzą do sytuacji odwróconego ciągu wentylacji. Ponadto warto sprawdzić dokładnie parametry urządzeń, a w razie wątpliwości skorzystać z ich pomocy.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem http://www.wentylatorysklep.pl

Dodaj komentarz