Jak zlokalizować nieszczelność w układzie chłodzenia?

Pojawienie się nieszczelności w układzie chłodzenia może być bardzo groźne w skutkach. Miejsce wycieku płynu chłodzącego możemy zlokalizować samodzielnie. Poniższe wskazówki powinny nam to ułatwić. Diagnozę powinniśmy rozpocząć od sprawdzenia korka wlewu oleju. W przypadku pęknięcia uszczelki pod głowicą płyn chłodniczy przedostaje się do oleju w wyniku czego na korku powstaje ciemny osad. W ekstremalnych przypadkach może to również oznaczać pęknięcie głowicy bądź też korpusu jednostki napędowej. Innym objawem mówiącym nam o nieszczelności pod głowicą silnika jest pojawianie się w płynie chłodniczym baniek gazu. Dalsza jazda spowoduje, że duże ilości płynu mogą przedostać się do cylindra co z kolei skutkuje zatarciem pierścieni czy nawet pęknięciem tłoka.

Zdarzają się również sytuacje, w których mimo braku wyraźnych śladów cieczy chłodzącej odnotowujemy jej znaczny ubytek. W takim przypadku prawdopodobny jest wyciek z układu chłodniczego jedynie podczas jazdy. Jak to możliwe? Przyczyną może być pęknięcie jednego z kanalików radiatora chłodnicy – w trakcie pracy silnika i poruszania się pojazdu nacisk strumienia powietrza powoduje przeciekanie. W miejscu pęknięcia pojawia się brunatny osad wyraźnie widoczny w przypadku chłodnic aluminiowych, natomiast na ciemniejszych chłodnicach zlokalizowanie uszkodzonego kanalika jest nieco trudniejsze. Jest to efekt rozcieńczania się płynu chłodniczego i wody.

Istnieje również możliwość wyciekania płynu chłodniczego na rozgrzane elementy układu wydechowego, co powoduje jego szybkie wyparowanie. Mając na uwadze szczelność układu chłodzenia konieczna jest również regularna kontrola przewodów. Mogą one przeciekać jedynie w przypadku, gdy temperatura cieczy chłodzącej jest zbyt wysoka. W takiej sytuacji wystarczy uruchomić jednostkę napędową i zostawić ją na biegu jałowym przez kilka minut. Plama jaka pojawi się pod samochodem wskaże nam orientacyjnie miejsce wycieku.

Źródło: http://www.autochlodnice.com/chlodnice,wody-behr,hella,service/m,105,100103/

Dodaj komentarz