Koronawirus spowodował, że ludzie zaczęli wykupywać środki czystości na masową skalę. Dlatego też jedna z drogerii wprowadziła limity zakupu trzech sztuk na osobę, by każdy miał szansę zakupić środki czystości.
Wielu osobom z nas niestety nie udało się zakupić żelu antybakteryjnego. Mamy dla Was jednak świetną wiadomość, gdyż płyn antybakteryjny wykonać można we własnym domu i to w całkiem prosty sposób.
Przepis na płyn do dezynfekcji
- butelka alkoholu etylowego (95 procentowego)
- gliceryna
- woda utleniona
- olejek herbaciany w kroplach
- pojemnik
200 mililitrowy płyn wykonać można bardzo szybko i prosto. Wystarczy połączyć alkohol etylowy oraz wodę utlenioną w proporcji 165 ml do 8,5 ml. Następnym krokiem jest dodanie do roztworu 3 ml gliceryny oraz 18 ml wody. Ostatnim krokiem jest dodanie kilku kropel olejku herbacianego.
Całość powinna zostać wymieszana oraz przelana do specjalnego pojemnika (najlepiej z atomizerem) oraz odstawiona na 72 godziny. Jest to szczególnie ważne by poczekać okres trzech dni, gdyż dopiero po tym czasie woda utleniona zacznie działać odkażająco na drobnoustroje przenoszące choroby.
Żel antybakteryjny nie wysuszający dłoni
Powyższy przepis zawierający 95% alkohol może delikatnie wysuszać dłonie dlatego alternatywą dla tego płynu dezynfekującego jest żel antybakteryjny jaki wykonać można również w każdym domu.
Do wykonania domowego żelu antybakteryjnego potrzeba:
- etanol o 70% stężeniu
- żel lub miąższ o stężeniu 90% aloesu
- woda przegotowana
- gliceryna lub krople z drzewa herbacianego, cytynowego, eukaliptusowego, lawendowego – wedle uznania
- pojemnik na żel
Jeśli chodzi o proporcje są bardzo proste a mianowicie 2/3 alkoholu oraz 1/3 wody lub żelu aloesowego. Krople z drzewa herbacianego zadziałają antyspetycznie i nawilżająco. Olejki z drzewa lawendowego przeciwzapalnie, natomiast eukaliptusowe odkażająco.
Żel odkażający do dłoni bez dodatku alkoholu
Dla osób, które nie lubią produktów zrobionych na bazie alkoholu istnieje alternatywa, gdyż taki żel wykonać można z następujących składników:
- 15 kropel olejku cynamonowego
- 10 kropel olejku lawendowego
- 15 kropel olejku pomarańczowego
- 10 kropel olejku z witaminą E lub olejku goździkowego
Olejki połączone w następujący sposób sprawią, że otrzymają Państwo żel antybakteryjny bez dodatku alkoholu.
Alternatywą jest również dodanie 15 kropel olejku z drzewa herbacianego, 5 kropel olejku kamforowego oraz eukaliptusowego wraz z 1/4 szklanki żelu aleosowego. Taki roztwór również uchroni nas przez bakteriami.
Płyn odkażający do powierzchni
Odkażenie powierzchni znajdujących się do okoła nas jest również szczególnie ważnym elementem o jaki należy zadbać podczas epidemii wirusa. Klamki, włączniki światła oraz inne często dotykane elementy w domu odkazić można roztworem przygotowanym z następujących składników:
- 50 ml wody utlenionej
- 400 ml wody przegotowanej
- 500 ml octu
Tak przygotowany roztwór świetnie sprawdzi się do dezynfekcji różnorodnych elementów w domu lub mieszkaniu. Dodatkowo wykonasz go w kilka chwil dostępnymi w każdej kuchni produktami.
Płyn do dezynfekcji Orlen
Alternatywnym rozwiązaniem, które ostatnio pojawiło się na stacji paliw Orlen jest również płyn do dezynfekcji w wielkich pięcio-litrowych pojemnikach. Wszystko z powodu rosnącego zapotrzebowania na takie produkty. Koszt takiego 5l produktu to 95 złotych. Po pojawieniu się tego produktu na stacjach Orlen w sieci aż zawrzało, gdyż część internautów krytykowała tą cenę na bardzo wysoką, jednakże z drugiej strony za taką pojemność cena tak na prawdę nie jest wygórowana. Przypominając sobie ostatnie aukcje w znanym serwisie aukcyjnym, gdzie w takiej cenie kupić można było maskę do twarzy jest to wręcz okazja.
Na ruch w sieci i komentarze internautów sieć Orlen odpowiedziała i uruchomiła drugą linię, która wyprodukuje kolejną partię płynu o działaniu bakteriobójczym. Co ciekawe w sprzedaży pojawić się mają nie tylko pięcio-litrowe pojemniki, a również jedno-litrowe, co jest bardzo dobrą wiadomością, dla wszystkich tych, którzy nie potrzebowali od razu wielkiej butli żelu antybakteryjnego. Cena litrowego płynu ma wynieść 15 złotych, natomiast 5 litrowy pojemnik ma również kosztować mniej niż 95 złotych.
Jak poinformowała sieć Orlen moce przerobowe zakładu Orlen Oil w Jedliczu są bardzo wysokie i do końca marca 2020 roku mają wyprodukować 2,5 mln litrów płynu. To wynik aż 750 litrów tygodniowo! Możliwe więc, że wystarczy dla każdego zainteresowanego.