spawanie migomatem

Jaki migomat wybrać do domu dla amatora?

Urządzenia spawalnicze, które mogłyby wydawać się profesjonalnym fachowym sprzętem używanym w zakładach przemysłowych, dość często trafiają do domowych warsztatów, gdzie używane są przez amatorów majsterkowania. Podczas różnego rodzaju prac naprawczych czy konstrukcyjnych, nawet w domu przydaje się możliwość zespawania materiałów metalowych. Najczęściej do zastosowań domowych wybierane są spawarki migomat.

Co to jest migomat i jak działa?

Spawarka migomat to urządzenie spawalnicze umożliwiające spawanie metodą MIG-MAG. Spawanie MIG-MAG polega na spawaniu elektrodą topliwą przy wykorzystaniu nieaktywnego lub aktywnego gazu osłonowego. Topliwa elektroda pod wpływem ciepła topi się i łączy w jeziorku spawalniczym ze spawanym materiałem, tworząc spoinę. Gaz osłonowy z kolei chroni jeziorko przed utlenianiem. W metodzie spawania MIG wykorzystuje się nieaktywne gazy osłonowe takie jak hel czy argon, z których pomocą możliwe jest spawanie różnych stopów metali i metali nieżelaznych. Podczas spawania metodą MAG korzysta się z gazu aktywnego, na przykład będącego mieszanką dwutlenku węgla i argonu, pozwala to na spawanie stali niestopowej, niskostopowej oraz wysokostopowej.

Spawanie MIG-MAG

Jaki migomat do domu?

Migomat to dobre urządzenie spawalnicze do zastosowań domowych z tego względu, że jest bardzo uniwersalny, a także łatwy w obsłudze. Wybierając migomat do domu, trzeba wziąć pod uwagę takie aspekty jak producent, cena, średnica drutu oraz możliwość doboru prądu spawania. Ważne jest ab przed zakupem spawarki mig mag dokładnie określić swoje oczekiwania i planowane prace. Nieco inne parametry powinno mieć bowiem urządzenie do prac blacharskich, a inne do lekkich prac warsztatowych. Wybierając spawarkę migomat, koniecznie sprawdź jej zakres spawania. Informacja ta da Ci wiedzę, jakiej grubości materiały będziesz mógł spawać. Do amatorskich zastosować wystarczy spawarka o mocy spawani 120 A. Ważna jest równie długość cyklu spawania, czyli jak długo będziesz mógł spawać za jednym razem. Kupując migomat, warto też wziąć pod uwagę dodatkowe funkcje spawarki takie jak wyświetlacz cyfrowy, zmienna biegunowość czy regulacja konfiguracji drutu. Urządzenie posiadające te funkcje, będzie dużo bardziej użyteczne i wygodne w użyciu.

Dodaj komentarz