Jakie zwierzę warto trzymać w mieszkaniu, wady i zalety wybranych gatunków

Gdy posiada się dom z ogródkiem, dylemat posiadania zwierzątka ogranicza się do odpowiedzialności za jego wyżywienie i towarzyszenia mu w czasie zabaw. Kiedy jednak nowy lokator ma się wprowadzić do mieszkania, powstaje kłopot – rozmiar zwierzątka oraz sposób jego hodowli.

Odwieczny dylemat – kot czy pies?

Pierwszymi pupilami, o jakich się pomyśli, są popularne czworonogi. Jeden chadzający własnymi ścieżkami i ubóstwiający chowanie się w najróżniejszych miejsca, drugi pełen energii, żywiołowy i spragniony towarzystwa. Każdy kot czy pies zasadniczo różni się od siebie – kota nie trzeba wyprowadzać na spacer, wystarczy kuweta i problem znika. Z psem z kolei trzeba wychodzi przynajmniej dwa razy dziennie, żeby nie pozostawiał na podłodze przykrych niespodzianek.

Kot czy pies różnią się również wielkością – największe koty to zazwyczaj rozmiar przeciętnego psa. Najtrudniej mają rasy olbrzymie, które potrzebują dużo miejsca i przestrzeni do poruszania się.

A może zwierzątko trzymane w klatce?

Jeżeli z jakichś względów nie można sobie pozwolić na utrzymanie zwierzątka, które chodzi swobodnie po domu, istnieje wariant trzymania go w klatce i regularnego wypuszczania – zazwyczaj pod nadzorem jednego z domowników. Do popularnych zwierzątek zaliczają się ptaki, gryzonie, pająki oraz węże.

Powstaje jednak dylemat – papuga czy kanarek? Które zwierzątko bardziej nadaje się do trzymania w mieszkaniu? Z pewnością fani kolorowych, wygadanych pupili postawią na papugę. Jest to jednak opcja dość kosztowna. Trzeba także poświęcić dla niej sporo miejsca i pilnować, żeby nie wyfrunęła przez okno. Pod tym względem papuga czy kanarek są bardzo różne – kanarek jest dużo bezpieczniejszy i wygodniejszy w hodowli. Niestety, jest także bardziej wymagający, jeżeli chodzi o warunki. W zamian każdego ranka pięknie śpiewa, budząc wszystkich domowników. Czego nie można powiedzieć o gderającej papudze.

A co jeżeli nie chce się śpiewających kanarków?

Zawsze można rozważyć opcję: szczur czy wąż? Oba gatunki raczej nie cieszą się sympatią fanów puchatego futerka, są za to zwierzątkami prostymi w hodowli. Praktycznie same się sobą zajmują, wystarczy je dokarmiać i zapewnić właściwe warunki – niezależnie od tego, czy to szczur czy wąż. Różnie jednak prezentują się koszty ich nabycia. Dodatkowo nie wszystkie węże mogą być legalnie trzymane w domu. Należy się upewnić, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby nabyć pożądany gatunek.

Dodaj komentarz