krążniki

Najpopularniejsze i różnorodne krążniki

Fabryka, kopalnia czy sortownia, wszędzie tam powszechnie występują przenośniki taśmowe. Są to różnorodne urządzenia, których praca wykorzystywana jest w rozmaitych celach. Sprzęt ten składa się z wielu części pełniących odmienne funkcje. Występują wśród nich również krążniki. One także nie są jednorodnymi urządzeniami i mocno się między sobą różnią. Różnice natomiast dotyczą zarówno budowy, materiałów konstrukcyjnych, jak i funkcji.

Standardowe krążniki gładkie

Niewątpliwie tego typu modele uznać należy za najpopularniejsze. Jednocześnie są to elementy najprostsze konstrukcyjnie. Tym co je tworzy jest metalowa piasta. W tym przypadku nie występują żadne dodatki ani wzmocnienia. Mimo to krążniki gładkie wykorzystywane są niemal wszędzie. Znajdują zastosowanie w najprostszych przenośnikach o niewielkiej wytrzymałości, jak i przy konstrukcji urządzeń wykorzystywanych w przemyśle ciężkim. Mianem gładkich określa się tylko te modele elementów wspierających pracę przenośników, które wykonane są z metali. Najczęściej materiałem wykorzystywanym do ich tworzenia jest stal, jednak stosuje się również żeliwo.

krążniki

Zastosowanie ogumienia i tworzyw sztucznych

Nie każdy krążnik wykonany jest tylko i wyłącznie z metalu. Co prawda zwykle piasta jest metalowa, jednak jej powierzchnię mogą pokrywać też inne materiały. Ponadto, ostatnimi czasy popularność zyskują również modele, których piasty nie są wcale wykonane z metalu. Warto w tym miejscu wspomnieć o elementach powlekanych. Pokrywa je warstwa gumy stanowiącej zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi, fizycznymi i chemicznymi. Istnieją takie rodzaje krążników, które w całości pokrywa warstwa ogumienia. Znaleźć można jednak również takie, które są nią pokryte tylko częściowo. Jak już wspomniano, są również takie krążniki, które nie tylko posiadają płaszcze wykonane z niemetalu, ale również ich piasty są stworzone z tworzyw sztucznych. Wiele z nich nie odstępuje pod względem jakości najlepszym modelom metalowym. Jednocześnie są to produkty o wiele tańsze w produkcji. Dzięki temu także koszty zakupu elementów tego właśnie rodzaju są niższe, przez co są one dzisiaj wybierane coraz częściej. Prawdopodobnie w najbliższych latach ich popularność jeszcze wzrośnie.

Dodaj komentarz