silnik elektryczny

Silniki elektryczne – czysta i wydajna praca

Gdy tylko upowszechniła się elektryczność, zamiana prądu elektrycznego na energię mechaniczną stawała się tematem coraz częstszych rozmów. Tak oto, niemalże 200 lat temu, powstał silnik elektryczny, który towarzyszy nam niemalże na każdym kroku i bez którego ciężko wyobrazić sobie dzisiejsze życie.

Zalety silników elektrycznych

Niezaprzeczalną zaletą silników elektrycznych jest ich wszechstronność. Możemy wykorzystać je do zasilania tak małych, jak i dużych urządzeń, niemalże w dowolnym miejscu – jedynym warunkiem jest przyłącz do sieci elektrycznej. Niemniej ważną kwestią jest także brak problemów z odprowadzaniem spalin – praca silnika elektrycznego jest czysta, przez co nie musimy martwić się, jak w przypadku chociażby silnika spalinowego, odprowadzaniem spalin, gdyż te nie powstają.

silnik elektryczny

Silniki elektryczne jednofazowe i trójfazowe

Silniki elektryczne wykorzystywane są do zasilania niewielkich urządzeń, jak sprzęt RTV i AGD, lecz także wielkich maszyn, które wykorzystuje się w przemyśle. Z tego też powodu silniki te dzielą się na dwie główne grupy, w zależności od metody działania, jak i ich finalnego przeznaczenia – na silniki elektryczne jednofazowe i trójfazowe.Silniki elektryczne jednofazowe cechują się znacznie większą stabilnością pracy – wszelkie zakłócenia w sieci, przepięcia czy zaniki faz nie spowodują ich uszkodzeń, gdyż się po prostu wyłączą. Silniki trójfazowe cierpią przede wszystkim z powodu zaniku faz – które skutkuje nieodpowiednią pracą silnika, a w rezultacie często jego awarią bądź całkowitym zniszczeniem. Z drugiej jednak strony, silniki elektryczne trójfazowe charakteryzują się znacznie większą wydajnością – są w stanie zapewnić większą moc, świetnie więc sprawdzają się w przypadku zasilania ciężkiego sprzętu i maszyn przemysłowych.

Więcej informacji na temat silników elektrycznych znaleźć można na stronie: https://www.sklepelektryka24.pl/silniki-elektryczne.html

Dodaj komentarz