sprawy spadkowe

Otrzymałeś spadek i co dalej? Na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać podczas spraw spadkowych?

Otrzymanie spadku po zmarłym krewnym może przysporzyć wielu problemów, szczególnie jeżeli nie znamy dobrze sytuacji spadkodawcy i nie mamy rozeznania w jego sprawach i interesach. Prawo spadkowe jest dość skomplikowane, dlatego warto sprawy spadkowe powierzać specjalistom, którzy uchronią nas przed ewentualnymi kłopotami i pomogą sprawnie i bezproblemowo przebrnąć przez całą procedurę spadkową. Kancelaria Radcy Prawnego Wioletta Hawrylak ma niezbędne doświadczenie oraz wykwalifikowaną kadrę prawników, adwokatów oraz radców prawnych, którzy każdego dnia wspierają swoich klientów i walczą o ich prawa w różnego rodzaju postępowaniach prawnych.

Postępowanie spadkowe krok po kroku

Prawo nabycia spadku posiadają osoby określone przez sąd w trakcie postępowania sądowego. Aby rozpocząć podstępowanie spadkowe, należy złożyć odpowiedni wniosek. Składając wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, należy wskazać w nim wszystkie osoby będące ewentualnymi spadkobiercami, okoliczności śmierci spadkodawcy, na jakiej podstawie następuje dziedziczenie – czy jest to ustawa, czy testament, a także co wchodzi w skład spadku. Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku należy kierować do sądu właściwego dla ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Decyzja o nabyciu spadku zapada zawsze po rozprawie, na którą wzywane są wszystkie strony, uprawnione do dziedziczenia.

spadek krok po kroku

Komu należy się zachowek? Co zrobić, gdy zostaniesz pominięty w testamencie.

Nawet najbliżsi członkowie rodziny zmarłego, mogą zostać pominięci przez niego w testamencie. Nie znaczy to jednak, że w postępowaniu spadkowym nic im się nie należy. Ustawowy spadkobierca może dochodzić tak zwanego zachowku, nawet jeżeli nie został on uwzględniony w testamencie. Zachowek jest to świadczenie pieniężne, a uprawnieni do ubiegania się o niego jest małżonek, zstępni (dzieci, wnuki) spadkodawcy lub małżonek i rodzice spadkodawcy w przypadku, jeżeli ten nie miał dzieci, lub dzieci nie żyją.

Ile wynosi zachowek od spadku ?

Wysokość zachowku od spadku nie jest stała, uzależniona jest ona od charakterystyki ustawowego spadkobiercy oraz jego wieku. Zwykle stanowi ona połowę kwoty, którą osoba uprawniona otrzymałaby ustawowo. Jedynie w przypadku osób małoletnich lub trwale niezdolnych do pracy, jest to dwie trzecie tej kwoty. Obowiązek wypłaty zachowku ciąży na uprawnionych spadkobiercach. Do momentu działu spadku, muszą oni wypłacić go solidarnie, po równo, natomiast po dziale spadku, wypłacają go proporcjonalnie do otrzymanego udziału.

Dlaczego warto powierzyć sprawy spadkowe adwokatowi?

W momencie śmierci spadkodawcy następuje przejście praw i obowiązków na spadkobierców, to tak zwane otwarcie spadku. Jeżeli treść jedynego istniejącego testamentu oraz wszyscy spadkobiercy są znani, wówczas sprawy spadkowe przebiegają szybko i bez większych komplikacji. Są jednak sytuacje, kiedy okazuje się, że istnieje testament, o którym wcześniej nikt nie wiedział, lub pojawiają się nieznani wcześniej krewni, uprawnieni do dziedziczenia. W takich wypadkach sprawy spadkowe często się przeciągają. Bywa, że trwają latami. Doświadczony radca prawny pomoże przeprowadzić tego typu postępowanie sprawnie i doradzi co zrobić, aby je przyspieszyć. Kancelaria Iwona Hawrylak ma duże doświadczenie w prowadzeniu spraw spadkowych. Podział spadku, zachowek od spadku czy prawo nabycia spadku, to tematy wymagające fachowej wiedzy. Warto zaufać wykwalifikowanemu adwokatowi, który będzie wiedział, na co zwrócić szczególną uwagę i co zrobić, aby usprawnić cały proces, w przypadku pojawienia się ewentualnych komplikacji lub wystąpienia niespodziewanych okoliczności.

Poznaj ofertę kancelarii radcy prawnego:

Polecany prawnik Rzeszów

Dodaj komentarz