Podstawowe informacje o butach rowerowych

W celu zwiększenia efektów ćwiczeń warto wyposażyć się w specjalistyczny sprzęt sportowy taki jak rowerowe obuwie sportowe. Powodów dla których należy to zrobić jest kilka. Przede wszystkim konstrukcja takiego buta znacznie zwiększa komfort. Sztywna budowa ponadto chroni stopę przed ewentualnymi kontuzjami, lecz to nie wszystko. Najważniejszą zaletą jakie one posiadają jest znaczne zwiększenie efektywności pedałowania poprzez możliwość nie tyle klasycznego dociskania pedałów, ale także ciągnięcia ich w górę.

Buty do biegania mogą być zależnie od preferencji, sztywne bądź miękkie, ale buty rowerowe powinny się już odznaczać maksymalną sztywnością podeszwy. W przypadku, gdy jest ona zbyt miękka, podczas mocnego docisku stopą wygina się ona, powodując zbędne zmęczenie. Kolejną cechą takiego obuwia jest zapinanie. Tańsze modele wyposażone są w klasyczne sznurówki, które jest po zamoczeniu się luzują, dlatego z reguły zabezpiecza je rzep. Nieco droższe odmiany posiadają już profesjonalne rzepy, a wspomagane są przez mocną klamrę. Jest to dużo wygodniejsze rozwiązanie, ale każdy ma swoje preferencje.

Każda odzież sportowa ma jednak swoją wytrzymałość. Buty rowerowe z reguły kupuje się na okres 3 sezonów. Wszystko zależy oczywiście od ich ceny, ale przede wszystkim od intensywności użytkowania, gdyż nie każdy przecież jeździ cały rok, także w zimie. Mroźne warunki i sól drogowa także zrobią swoje. Warto jednak stale monitorować ich stan, aby pewnego dnia nie zawiodły podczas wyprawy wiele kilometrów od domu.

Dodaj komentarz